Огромен древен култов комплекс от скални форми в Източните Родопи от десетилетия неудържимо привлича изследователи и туристи. Местните го наричат Глухите камъни. Това са над 500 ниши, изсечени в скалите по течението на река Арда. Можете да ги видите на площ над 1 квадратен километър. Откриват ги чешките братя Херман и Карел Шкорпил в началото на ХХ век, но за учените те „проговарят“ едва през 2008 г.
Какво разкриват археологическите проучвания на това мистично място? Защо то е наречено Глухите камъни? Отговори на тези въпроси дава в интервю за „Радио България“ дългогодишният изследовател на комплекса доц. Георги Нехризов. Чуйте го в публикацията „Глухите камъни нашепват…” от колекцията на Радио България.
Съставил: Миглена Иванова
Любопитна изложба в Народното събрание в София проследява живота и делото на Екзарх Стефан I Български – космополитна личност, останала в историята като радетел на отдалечеността насвещениците от политическия живот, както и с ролята си в спасяването на..
На 3 март празнуваме 147 години от Освобождението на България след петвековно османско владичество. Денят е обявен за национален празник през 1990 г. с решение на Народното събрание. Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя,..
Неделя Сиропустна е. Според православната традиция денят се отбелязва всяка година в навечерието на Великия пост, когато християните си дават взаимно прошка. Нарича се още Сирни Заговезни, защото е последният ден, в който постещите вкусват..