Една от емблемите на Русе – известен като най-европейският и красив български град, посреща гостите си с обновен златен купол. Става дума за Пантеона на възрожденците, разположен в сърцето на крайдунавския град. Културната забележителност бе наскоро ремонтирана със средства от проект по трансгранично сътрудничество със съседна Румъния. За целта бяха усвоени над 2,7 млн. евро. Част от средствата бяха използвани и за ремонт на старата крепост в отсрещния румънски град Гюргево.
Пантеонът на възрожденците в Русе представлява храм-костница на 453-ма радетели на българското национално Възраждане и видни участници във войните. Уникалната сграда е построена на мястото на старото градско гробище, като около нея е обособен и красив парк. Паметникът е открит на 28 февруари 1978 г. по случай 100-годишнината от Освобождението на България от османско владичество.
Най-впечатляваща е подмяната на позлатата на купола с площ от общо 155 квадратни метра. Покриването му продължи повече от месец, като за целта е използвано злато от 23,7 карата. По проекта е освежен и паркът около националния храм-костница, почистени са и буквите, с които са изписани имената на над 400 радетели на българското Възраждане. В сградата е оформен и експозиционен коридор.
Предстои изграждането на нов трансграничен туристически маршрут, който ще представи културно-историческите забележителности на двата дунавски града – Русе и Гюргево. За целта се предвижда създаването на атрактивен сайт в помощ на любознателните пътешественици.
Съставил: Венета Николова
През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..
Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..