Една от емблемите на Русе – известен като най-европейският и красив български град, посреща гостите си с обновен златен купол. Става дума за Пантеона на възрожденците, разположен в сърцето на крайдунавския град. Културната забележителност бе наскоро ремонтирана със средства от проект по трансгранично сътрудничество със съседна Румъния. За целта бяха усвоени над 2,7 млн. евро. Част от средствата бяха използвани и за ремонт на старата крепост в отсрещния румънски град Гюргево.
Пантеонът на възрожденците в Русе представлява храм-костница на 453-ма радетели на българското национално Възраждане и видни участници във войните. Уникалната сграда е построена на мястото на старото градско гробище, като около нея е обособен и красив парк. Паметникът е открит на 28 февруари 1978 г. по случай 100-годишнината от Освобождението на България от османско владичество.
Най-впечатляваща е подмяната на позлатата на купола с площ от общо 155 квадратни метра. Покриването му продължи повече от месец, като за целта е използвано злато от 23,7 карата. По проекта е освежен и паркът около националния храм-костница, почистени са и буквите, с които са изписани имената на над 400 радетели на българското Възраждане. В сградата е оформен и експозиционен коридор.
Предстои изграждането на нов трансграничен туристически маршрут, който ще представи културно-историческите забележителности на двата дунавски града – Русе и Гюргево. За целта се предвижда създаването на атрактивен сайт в помощ на любознателните пътешественици.
Съставил: Венета Николова
Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..
Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..
Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си..