„От Шехерезада знаем, че разказваш ли оставаш жив“ е изрекъл един мъдрец някога. През цялото си съществуване, човекът е разказвал истории, легенди, предания и вълшебни приказки. Те не спират да пленяват, удивляват и интригуват и днешните деца, които макар „залепнали“ пред екраните на различни електронни устройства, продължават да сияят, разгръщайки страниците на красива книжка. Затова книгите са желан, красив и вълшебен подарък за Коледа.
Маргарита Павлова пише детски приказки. Но както и тя самата казва „приказките ѝ са за малки и големи“. Израснала с приказки, писателката и до днес помни как родителите ѝ са ѝ разказвали приказки и чели „Мимето“ от Асен Босев, „Майчина сълза“ на Ангел Каралийчев.
Започва да пише приказки преди години, когато в нея се ражда желанието да предаде на децата това, което знае. А най-прекият път информацията да стигне до сърцата им са приказките - вълшебните приказки и героите в тях, разказвайки определени ситуации или участвайки в диалог.
Маргарита Павлова се гордее и с работата си в Регионална библиотека „Никола Йонков Вапцаров“ в гр. Кърджали, където работи повече от две десетилетия. Споделя, че заради пандемията и дистанционното обучение тази години децата не са успели да посещават библиотеката както през другите години.
„Но най-важното, на което трябва да се обърне внимание е децата да получават информация. Ще наваксаме с книгите, с приказките, с всичко ще наваксаме, само дай Боже 2021 година да нямаме този проблем, който имаме в момента“ казва тя.
Приказките ѝ са издадени в Русия, Италия, Турция, а от тази година и в Азербайджан. Относно отзивите за българските автори и приказки, Маргарита Павлова споделя:
„Децата по света са едни и същи, тях ги радват едни и същи неща, те се интересуват от приказките като начин да бъдем на едно друго вълшебно и по-хубаво място. Аз се радвам, че ги приеха толкова добре децата и в Италия, и в Турция, и в Руската федерация, в Азербайджан.“
Вълшебството на приказните истории трябва да е достъпно за всяко дете, затова авторката на детски приказки има книжка, издадена на брайлово писмо:
„Мисля, че беше 2010 година. По една от националните телевизии течеше кампания за набиране на средства за Национално читалище „Луи Брайл“. И тъй като аз нямах възможност да помогна финансово, им изпратих мои приказки с едно кратко писъмце, в което им казвах, че ако им харесва така както са написани приказките, аз им ги подарявам. Прочетоха приказките, харесаха ги, издадоха ги и така днес имаме и в Регионална библиотека „Никола Йонков Вапцаров“ два екземпляра от тази книга със заглавие „Приказки и гатанки“- уточнява писателката.
Една от историите ѝ се казва „Вълшебството на снежинките“. А дали самата тя вярва във вълшебствата?
„Разбира се, че вярвам. Те са около нас – отговаря Маргарита Павлова.– Ние всеки ден се срещаме с вълшебствата. Образуването на снежинките не е ли вълшебство? Скрежът сутрин, който рисува различни картини по стъклата на автомобилите също е вълшебство. Според мен възрастните, за да повярваме във вълшебствата е необходимо само да се огледаме наоколо. Просто да обърнем внимание на това, което се случва около нас. Нима цъфтенето на цветята не е едно от вълшебствата на света?! Според мен всичко е вълшебство, само трябва да поискаме да го видим. Точно в тази книжка „Вълшебството на снежинките“ цитирам Венцислав Константинов, който казва „Откриваш в света толкова чудеса, колкото носиш в себе си!“.
През 2020 година Маргарита Павлова издаде и нова книга със заглавие „Вълшебството на розите“, в която разказва за Роза „Дамасцена“ и как се добива така популярното българско розово масло.
Как изпраща настоящата година и с какви очаквания ще посрещне 2021 година?
„Аз съм много доволна от това, което творчески успях да постигна. Издадохме книжката „Вълшебството на снежинките“- между другото, тя е достъпна на сайта на СУ „Отец Паисий“ гр. Кърджали. Изключителни благодарности на Бесте Йълмаз Бербер. Тя е едно красиво и талантливо момиче, което нарисува илюстрациите. Бесте Бербер нарисува и илюстрациите в книжката „Приказки“- “Masallar”, която е издадена в Турция, а преводач е Хабибе Халилибрахим.
За 2021 година, пожелавам от цялото си сърце на всички най-вече здраве и нека учените, заедно с лекарите успеят да преборят коронавирусната инфекция, за да може отново да се прегърнем и да имаме по-близки, по-човешки взаимоотношения“, споделя авторката на приказки Маргарита Павлова.
Снимки: Бесте Бербер, Маргарита Павлова
Музеят на Възраждането във Варна представя колекция от 15 автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Ценните носии са от района на Елховско, Ивайловградско, както и места, които в наши дни са в пределите на Гърция – гр...
Десетото издание на фестивала Master of Art, което се открива на 7 февруари в столичното кино "Люмиер" , включва над 50 филма на различна тематика, свързана с изкуството. Международната конкурсна програма е разделена на различни категории –..
Новият български филм "Терапията", чиято премиера е на 7 февруари, е избран да участва в няколко международни фестивала в САЩ и Европа, съобщава БТА. Сред тях са 78-ото издание на Международния филмов фестивал в Салерно (Италия) и 25-ото издание на Santa..
Новият български филм "Терапията", чиято премиера е на 7 февруари, е избран да участва в няколко международни фестивала в САЩ и Европа, съобщава БТА. Сред..
Десетото издание на фестивала Master of Art, което се открива на 7 февруари в столичното кино "Люмиер" , включва над 50 филма на различна тематика,..
Музеят на Възраждането във Варна представя колекция от 15 автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Ценните носии са от..