Изпращаме една трудна година, изпъстрена с неочаквани събития и промени. В изолация или просто спазвайки социална дистанция, съгласни или не с мерките срещу все още непознатия вирус, вероятно много хора отправят мисли към бъдните дни, в очакване на по-добри перспективи. Колкото до нас, българите, ние неизменно се обръщаме към обичаи и ритуали от далечното минало. Особено по празници или в тежки моменти. Често съм се питала защо е така. Може би искаме да усетим духа на патриархалния бит, който изглежда много по-подреден по отношение на ценностната система. Или го правим с надеждата, че ритуалите, в чиято сила са вярвали нашите прадеди, поне малко ще помогнат и на нас.
В последния ден на старата година Радио България ви припомня вярванията и обичаите, с които е свързано преминаването на границата между двете години. Какво непременно слагали някога българите на празничната трапеза, която трябва да е изобилна и богата, каква е разликата между коледарите и сурвакарите, както и за други съществени моменти от фолклорния празник, ще научите, ако прочетете „На границата между двете години“ от архива на Радио България.
С обичая сурвакане започват първите часове на Новата година в България, според народната традиция. Това е обредно обхождане на къщите от групи с деца или ергени, които потупват със сурвачка членовете на семейството, животните, постройките и изричат..
Българската цигуларка Албена Данаилова е първи помощник на концертмайстора Райнер Хонек в новогодишния концерт на виенските филхармоници на 1 януари 2024 г. Диригент ще бъде Кристиан Тилеман. Преди да придобие известност, Албена Данаилова е..
Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..