Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Рилски е един от най-обичаните и почитани български светци

Снимка: БГНЕС

На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от най-обичаните и почитани български светци. Той е роден в заможно семейство някъде около 876 г. в село Скрино в Осоговската планина и е живял във времена на широко разпространение на християнството по нашите земи. Като юноша Иван Рилски копнее да се посвети в служба на Бога. Когато е на 25, родителите му умират и той раздава на бедните и на болните хора своята част от наследството и постъпва в манастир в планината.

След като приема монашеството, Иван Рилски напуска манастира и дълго се скита по планините, преди да се установи в Рила, където се прославя като лечител и чудотворец. Така светецът набира много последователи. С името му се свързва и най-таченият от всички българи Рилски манастир, паметник на ЮНЕСКО, съхранил през вековете вярата и духовността на народа. Негов пръв игумен бил именно Иван Рилски. Славата му се разнася далеч от Рила планина из пределите не само на България, но и на Европа.

Рилски манастир
Свети Иван Рилски Чудотворец напуска земния свят на 18 август 946 г., на около 70-годишна възраст. На тази дата църквата чества неговото успение. А основният празник на светеца в православния календар е т.нар. Отчовден (ден на отеца) на 19 октомври. Още за небесния покровител на българите ще научите от материала на Дарина Григорова за Радио България:

Един от най-обичаните ни светци е герой в много народни легенди, предания и песни. Представя ни ги Албена Безовска в любопитен материал от нашата радиоколекция:

Съставил: Венета Николова

Снимки: БГНЕС, БТА


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Михайло Парашчук оставя почерка си върху важни софийски сгради

На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..

публикувано на 16.11.24 в 09:05
Побиването на колчетата по новата гранична линия, някъде край Белоградчик.

104 години от анексирането на Западните покрайнини

На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..

публикувано на 06.11.24 в 06:35

Почитаме свети Патриарх Евтимий като покровител на целия български народ

Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..

публикувано на 22.10.24 в 09:50