На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от най-обичаните и почитани български светци. Той е роден в заможно семейство някъде около 876 г. в село Скрино в Осоговската планина и е живял във времена на широко разпространение на християнството по нашите земи. Като юноша Иван Рилски копнее да се посвети в служба на Бога. Когато е на 25, родителите му умират и той раздава на бедните и на болните хора своята част от наследството и постъпва в манастир в планината.
След като приема монашеството, Иван Рилски напуска манастира и дълго се скита по планините, преди да се установи в Рила, където се прославя като лечител и чудотворец. Така светецът набира много последователи. С името му се свързва и най-таченият от всички българи Рилски манастир, паметник на ЮНЕСКО, съхранил през вековете вярата и духовността на народа. Негов пръв игумен бил именно Иван Рилски. Славата му се разнася далеч от Рила планина из пределите не само на България, но и на Европа.
Свети Иван Рилски Чудотворец напуска земния свят на 18 август 946 г., на около 70-годишна възраст. На тази дата църквата чества неговото успение. А основният празник на светеца в православния календар е т.нар. Отчовден (ден на отеца) на 19 октомври. Още за небесния покровител на българите ще научите от материала на Дарина Григорова за Радио България:
Един от най-обичаните ни светци е герой в много народни легенди, предания и песни. Представя ни ги Албена Безовска в любопитен материал от нашата радиоколекция:
Съставил: Венета Николова
Снимки: БГНЕС, БТАБългарската цигуларка Албена Данаилова е първи помощник на концертмайстора Райнер Хонек в новогодишния концерт на виенските филхармоници на 1 януари 2024 г. Диригент ще бъде Кристиан Тилеман. Преди да придобие известност, Албена Данаилова е..
Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..
На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света. Марсел Селие и съпругата му Катрин..