23 анимирани дракона се настаниха в столичния парк „Възраждане” в първата по рода си изложба в България. Концепцията и оформлението на митичните същества са български, а експозицията запознава посетителите с драконите от цял свят.
„Идеята ни беше да представим образи от митологиите и легендите на Далечния изток, Япония, Корея, Иберийския полуостров, северните части на Европа, славянските митологии. Драконите в експозицията съответстват на легендите от тези части на света – обяснява Цветелина Грозданова, съуправител на агенцията-организатор. – Включени са също така дракони от фентъзи-книги, филми и видео игри.
Имаме и две „говорещи дървета” - те разказват истории, в които главните герои са дракони.”
Експонатите в изложбата Living Dragons - Wintertale („Живите дракони - Зимна приказка”) са високи от 2 до 8 метра. Към всяка от фигурите има описание на това, как са възникнали в различните култури или от кой фентъзи свят са те.
„Най-голям интерес предизвикват драконите, които децата могат да яздят – това са дракони от филми, които те често гледат по телевизията – продължава Цветелина Грозданова. - Интересен е най-големият дракон от северните митологии. Драконите от Европа и тези, които са познати на европейските народи, много често са свързвани с мощ и енергия, техните характери са по-скоро зли, те са доста хитри и умели и са по-страховити, отколкото източните дракони, защото във философията на Изтока образите им са по-скоро добри, те носят щастие. Така че драконите, които са по-страховити и зловещи, са по-интересни на децата.”
Всички фигури в изложбата са анимирани, движат се, издават различни звуци, с което предизвикват неподправен интерес. Преди да се настанят в София, интерактивните чудовища са показани в Израел, Саудитска Арабия, Полша и Украйна, където се приемат изключително добре и събират огромен брой посетители.
Драконите ще останат в столицата до 15 март, ще посетят още няколко големи града в България, а след това отново ще започнат своето пътешествие по света.
Изложбата е достъпна при спазване на всички противоепидемични мерки. Повече подробности чуйте в звуковия файл.
Снимки: БГНЕС
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..
Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..
Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..
Мелитополският държавен педагогически институт "Богдан Хмелницки", заедно с Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", организира деветите..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..