Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Кампанията на БНР набира предложения до 25 ноември

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната ни и я правят разпознаваема в световното културно пространство. 

Слушателите на БНР могат да номинират творците, които според тях заслужават да бъдат наречени "Българските посланици на културата" на 2024 г., в срок до 25 ноември, като изпратят предложенията си на имейла: kulturniposlanitsi@bnr.bg

През 2023 година в инициативата се включиха много сдружения на българи по света, разказа журналистът Нина Цанева от програма "Христо Ботев" в предаването ни "България днес" и благодари на всички тях чрез програмата на Радио България.

Нина Цанева


Тазгодишните носители на титлата "Българските посланици на културата" ще бъдат обявени на тържествена церемония през декември т.г.

През 2023 г. бяха отличени оперната певица Александрина Пендачанска, цигуларят Васко Василев, писателите Захари Карабашлиев и Теодора Димова, музикантът Теодосий Спасов, режисьорите Явор Гърдев и Стефан Командарев, директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, диригентът на Лондонския български хор и на Швейцарския български хор Десислава Стефанова, художничките Дили Бозаджиева и Кина Бъговска, актьорът Руси Чанев. Церемонията по връчването на отличията се състоя в уютното порстранство на Софийската градска художествена галерия. Можете да я видите тук. 

Снимка: Анна Петрова, БНР

По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Скулпторът Юсеин Юсуф превърна чешма в галерия сред гората

Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Бистришките баби

Изложба "Живи човешки съкровища – България" се открива в София

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..

публикувано на 17.12.24 в 07:00

Жан-Пиер Мартинез: Комичното е начин на възприемане на изпълнения с трагизъм живот

"Чрез пиесите си Жан-Пиер Мартинез се стреми да върне престижа на комедията като огледало, протегнато на обществото" - пише на сайта на автора. Мартинез е автор на 101 играни по цял свят комедии, които се изучават във френските училища и..

публикувано на 09.12.24 в 11:15