Адриана Будевска остава в историята на родния театър не само със завладяващата си изява в над сто роли, но и с един пикантен факт – тя първа сред българските актриси се осмелява да излезе на сцената в оскъдно облекло.
Бъдещата театрална звезда идва на бял свят през 1878 г. в Добрич, броени месеци след Освобождението от османско владичество. След като завършва с отличие девическата гимназия във Варна, печели стипендия за Малий театър в Москва и в продължение на четири години се учи за актриса. Усвоила много от тънкостите на актьорското призвание, тя се завръща в България, за да блесне с драматичния си талант на сцената на Народния театър и да заслужи прозвището “Българската Сара Бернар”.
Освен че бива сполетяна от лични трагедии по време на артистичната си кариера – губи съпруга си и две от трите си деца, Адриана Будевска попада във вихъра на интриги и на унищожителни писания от критиката. Така едва 48 годишна тя е принудена със заповед на министъра на народното просвещение да слезе завинаги от сцената.
Днес домът й в столичния квартал “Лозенец” е превърнат в пространство за художествени дейности - сякаш да додава на артистите от попитата енергия, а и да не си отива споменът за голямата актриса, допринесла за създаването на българския професионален театър.
Още подробности за Адриана Будевска четете в “Къщата на София съживява спомена за голямата актриса Адриана Будевска”.

Започне ли да застудява, идва време за слагане на туршията. Приготвянето на този зимен деликатес в домашни условия е широко разпространена традиция и почти няма българско семейство, което да не слага на трапезата си тези вкусни зеленчуци,..
Българите сме сред малкото народи, които имат свой празник на духовността — Денят на народните будители. Отбелязваме го всяка година на 1 ноември, за да отдадем почит, но не на владетели или военни герои, а на хората на духа – онези българи,..
Денят на св. Димитър – 26 октомври, се празнува из цяла България, а мощите му, съхранявани в Солун, са постоянен обект на преклонение от българите, които често пътуват в Северна Гърция. В народния календар Димитровден се свързва с края на..