Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ограничението до 35 избирателни секции извън ЕС е проблем за българите в чужбина

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Българите в чужбина призовават българските власти за адаптиране на изборните правила за условията на пандемия. „Изборният кодекс не е създаден за гласуване в условия на пандемия, още по-малко за гласуване в чужбина, когато значение ще има и ситуацията в конкретната страна“, каза пред БНР Димитър Иванов – координатор на временните съвети на българите в чужбина за провеждане на избори.

Сред проблемите, изтъкнати от Иванов, е ограничението, наложено от Изборния кодекс - до 35 избирателни секции за страни извън ЕС. Проблем възниква в страни с голяма българска диаспора като, например, Великобритания, където традиционно гласуват около 20 хил. български граждани, което прави средно 500-600 човека в секция, а в Лондон – над 1000 души, посочи събеседникът. Цялото интервю можете да чуете ТУК.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Художничката Доли Михайловска открива самостоятелна изложба в Сао Пауло

Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена "Между редици и интервали. Фрагменти от самите нас" ще бъде официално открита между 15:00 и 19:00 ч. в..

публикувано на 23.11.24 в 07:05
Снимка: Българско училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Йордания

Момичета от Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха България в своето училище

Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в Аман. На снимката, публикувана на фейсбук страницата на българското училище, се вижда, че..

публикувано на 22.11.24 в 13:33

Защо улици в Прага носят имената на български будители?

Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..

публикувано на 18.11.24 в 13:35