Президентът Румен Радев призова институциите, гражданските организации и политическите партии да работят заедно, така че участието на българите зад граница в предстоящите избори да бъде активно.
По време на видеоконферентна връзка с представители на български организации зад граница, която е част от консултациите на държавния глава за провеждане на предстоящите парламентарни избори, Радев посочи, че за първи път правим избори в условия на пандемия. Затова от особена важност е да бъде гарантирано здравето на всички български граждани, конституционното им право да гласуват и да се направи така, че заедно да се гарантират активни избори с нормална избирателна активност и доверие в изборния процес.
Президентът уточни, че гласуването в чужбина има още едно важно значение - освен да бъде зачетен гласът на сънародниците ни зад граница, то укрепва духовната връзка с родината и ангажираността с обществено-политическия живот в България.
Вицепрезидентът Илияна Йотова изведе на преден план сред въпросите за предстоящите избори този за изтичащите лични документи на много български граждани у нас и в чужбина. По думите на вицепрезидента, от българските общности зад граница са попитали, дали ще има удължаване на документите поради невъзможността в момента да бъдат подновени, за да не стане така, че от една на пръв поглед формална причина, да не може да се упражни правото на глас, предаде БТА.
Българските общности зад граница настояват на предстоящите парламентарни избори да може да се гласува по пощата и да бъдат открити повече секции за гласуване в чужбина.
Атанас Пеканов, икономист в Европейската централна банка, който живее и работи в Австрия и е част от Стратегическия съвет на президента, смята, че в края на март е прекалено рано да се проведат избори: "И с оглед на евентуалната надежда, че по-топлото време може да доведе до по-мека епидемична ситуация, на първо място провеждането на изборите в по-късен етап. Това ще позволи и събирането на хора навън и би трябвало да олекоти ситуацията. По отношение на изборите в чужбина, сега е моментът да мислим за изменения, които така или иначе отдавна са приети в други страни, като гласуването по пощата".
Мария Спирова, живееща във Великобритания, подчерта, че здравните власти на Острова не дават надежда за подобряване на пандемичната ситуация през следващите няколко месеца. Освен това, заради Брекзит, секциите там не могат да са повече от 35, което ще бъде дискриминация за българите от по-малките градове, информира репортерът на БНР Цветелина Стоянова.
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена "Между редици и интервали. Фрагменти от самите нас" ще бъде официално открита между 15:00 и 19:00 ч. в..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в Аман. На снимката, публикувана на фейсбук страницата на българското училище, се вижда, че..
Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..