Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Св. Атанасий – основоположник на монашеството в Европа

Снимка: архив

На 18 януари, ден след Антоновден, Българската православна църква почита паметта на св. Атанасий Велики. Ревностен последовател на Христовото учение, св. Атанасий взема дейно участие в големия църковен събор, свикан от синовете на Константин Велики, през 343 – 344 г. в Сердика, днешна София. Според сведенията, съборът, известен още като Сердикийски, се провел в старата базилика Св. София, до която векове по-късно е изграден храм-паметникът „Св. Александър Невски“.

Св. Атанасий е ученик на Св. Антоний, и е почитан от всички християнски деноминации като един от най-видните богослови и защитници на триединството между Бог Отец, Син и Св. Дух. Според църковните източници, той е първият разпространител в Европа на възникналото в Египет монашество. Датата 18 януари е свързана с последното му завръщане като православен епископ на Александрия, след като пет пъти е бил гонен от епископския си пост от арианите. Църквата почита и деня на неговата смърт, 2 май. 

Чирпанският манастир

Според някои източници, св. Атанасий е основател на манастира в чирпанското село Златна ливада, известен като най-старата действаща от незапомнени времена обител в Европа. Твърди се, че точно това е мястото, където Св. Атанасий е общувал с Бога. Още за това свято място прочетете в публикацията „Чирпанският манастир „Св. Атанасий“ – най-старата обител в Европа“, от колекцията на Радио България.


Съставил: Дарина Григорова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Михайло Парашчук оставя почерка си върху важни софийски сгради

На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..

публикувано на 16.11.24 в 09:05
Побиването на колчетата по новата гранична линия, някъде край Белоградчик.

104 години от анексирането на Западните покрайнини

На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..

публикувано на 06.11.24 в 06:35

Почитаме свети Патриарх Евтимий като покровител на целия български народ

Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..

публикувано на 22.10.24 в 09:50