Докато е дете, слуша песента на птиците в родното си село Ямна и по примера на дядо си майстори миниатюрни музикални инструменти, с които да играе. Първата си гъдулка получава през 1969 г. от баща си, ала нетърпелив да засвири някоя мелодия, се оказва, че не може да извади звук... защото не е намазал лъка с колофон.
Днес големият гъдулар Ангел Добрев е един от най-старите и уважавани членове на оркестъра за народна музика на Българското национално радио. Развива наследения от няколко поколения музиканти талант във фолклорното училище в Котел и в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. Не се ограничава само в музицирането, а композира над 200 творби, майстори гъдулки, преподава, пише учебници, поставя спектакли, продуцира и издава дискове, аранжира фолклорна музика. Чрез многоликата си дейност прославя народното музикално богатство из целия свят.
“Гъдулката умее да развесели, разиграе, разплаче всеки – казва Ангел Добрев. – Дълбоко бърка в човешката душа, разказва истории със звука си както едва ли друг инструмент може да го направи.” Още за големия музикант може да прочетете ТУК или да чуете ТУК.
Съставил : Диана Цанкова
На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..
Преди 180 години на 12 юни е роден Джанюариъс А. Макгахан. По този повод Регионалният исторически музей в Пловдив показва изложба за живота на безстрашния американски журналист. Макгахан и българската кауза Неговите репортажи..
Българската православна църква почита паметта на Светите равноапостоли и съпокровители на Европа Св. св. Кирил и Методий , създатели на първообраза на българската азбука – глаголицата. Първи писмени известия за почит към солунските братя..