Средната част на планината Родопи е истинска съкровищница за природолюбители и хора с приключенски дух. Районът около град Смолян е сред най-благоустроените от туристическа гледна точка зони в Българи. Местните села, характерни със старите каменни къщи, са разпръснати сред най-потайните места на планината и предлагат разходка назад във времето.
В разгара на пандемията с Covid-19, хората избират сигурната среда на малките семейни хотели, където могат да се усамотят, за да се наслаждават на здравословна почивка в съчетание с опознаването на Родопите. През този сезон, въпреки сериозните противоепидемични мерки в цялата страна, къщите за гости в тази част на планината продължават да посрещат туристи. Но за разлика от други години, когато в околностите почиваха предимно гости от чужбина, сега тук звучи почти изцяло българска реч.
Иначе възможности за разходки, спорт и забавления в Средните Родопи– колко щеш! През зимата се организират преходи със снегоходки и с моторни шейни до подножието на първенеца на планината връх Перелик (2191 м) . А какво да кажем за конните преходи в снега, които гарантират уникално преживяване?
Хитът тази зима са с т.нар. „кучешки впрягове“, или шейни теглени от кучета.„Арктическата разходка“ се предлага в ски курорта Пампорово, и трае около 20 минути. Екопътеките „Каньонът на водопадите“ и „Невястата“ пък предлагат незабравими гледки на заскрежената природа. Но най-гостоприемна е планината през пролетта и лятото, когато по-стръмните й склонове не са затрупани със сняг и са лесно проходими.
И още: спускане с алпийски тролей над река Есенска в живописния каньон на Гарга дере, проникване с гумена лодка във водната пещера Голубовица - 2 или люлеене с алпийска люлка, закачена на свода на пещера „Калето“…. Сега е време да започнете да планирате ваканцията си в Родопите.
Още за този райски кът, вижте в материала „Средните Родопи предлагат екстремни преживявания за хора с приключенски дух“ от колекцията на Радио България.
Съставил: Венета Николова
На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..
На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..
Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..