Брекзит направи невалидни Европейските здравноосигурителни карти (EHIC), които се ползваха от българските емигранти на Острова. Схемата е подменена и е въведена нова карта, която се нарича Global Health Insurance Card (GHIC) или Глобална здравно осигурителна карта, която дава на гражданите права да ползват някои безплатни медицински грижи в ЕС, които според договора за Брекзит, ще се покриват от вноските, направени в Англия по личния им осигурителен номер/NIN/. За тази възможност съобщава базираният в британската столица български сайт „Новини Лондон“.
Важно е да знаете, допълва изданието, че ако вече имате британска европейска здравноосигурителна карта (EHIC), тя ще бъде валидна до срока на годност на картата, но след това ще трябва да се замени с GHIC.
Хората, които могат да кандидатстват за новата карта са:
граждани на ЕС, Норвегия, Исландия, Лихтенщайн или Швейцария, които са започнали да живеят във Великобритания преди 1 януари 2021 г., и техните семейства
някои британски пенсионери, които са започнали да живеят в ЕС, Норвегия, Исландия, Лихтенщайн или Швейцария преди 1 януари 2021 г., и техните семейства
студенти от Великобритания, които са започнали да живеят и учат в ЕС, Норвегия, Исландия, Лихтенщайн или Швейцария преди 1 януари 2021 г.
Здравноосигурителната карта, издадена от Обединеното кралство може да послужи при пътуванедо държава от ЕС, но не и до Норвегия, Исландия, Лихтенщайн или Швейцария, за където ще е необходима туристическа здравна застраховка.
Кандидатстването / https://www.gov.uk/global-health-insurance-card/ става изцяло онлайн. Издаването на документа отнема десетина работни дни, но при належащо пътуване има опция за получаване на временен код, с който да се докажат осигуровки във Великобритания.
Редакция: Елена Каркаланова
Българското културно дружество "Мартеница" (Bulgarisches Kulturforum Martenitsa e.V.) в германския град Щутгарт чества две десетилетия от основаването си с концерт под надслов "20 години Мартеница". Официалното събитие е на 7 декември от 17:00 часа..
"Ти казваш, че си българин, но не знаеш български език" – с този упрек на чиновници в България са се сблъсквали не един и двама наши сънародници от историческите български общности по света. Сред тях е и Бледар Алтерзиу от Албания. На обидата той..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е в същината на седмата годишна среща "Българско слово, музика, багри и танц", която ще събере..