До 18 март в къщата-музей „Цар Освободител Александър Втори“ в Плевен може да бъде видяна любопитната изложба, посветена на 143 години от Освобождението на България. Колекцията е част от проекта „Уникални реликви от Българското Възраждане и национално освобождение“. В нея са представени 14 експоната от фонда на Регионалния военноисторически музей, а акцент са оригиналните оръжия, притежавани от хайдути, четници и въстаници.
Кремъчните пушки и пистолети са основното въоръжение през Априлското въстание от 1876 г.
През периода на Възраждането, въпреки ограниченията на османската власт, в българските земи постепенно се оформят определени центрове на оръжейния занаят. Важно средище е Сливен, чиято продукция е ценена в цялата Османска империя. Оръжейни работилници имало още в София, Шумен, Никопол, Силистра, Казанлък, Самоков и други където са изработвани част от пистолетите за турската армия от български майстори-оръжейници. За производството на цеви се предпочита самоковското желязо, от което чрез допълнителна обработка се получава здрава и еластична стомана, издържаща на високо налягане. Според изискванията на епохата, огнестрелното оръжие се украсява в зависимост от социалния статус на неговия притежател. Богатата украса е признак на висок престиж.
В изложбата са представени още мастилница и павур за ракия – лични вещи на Никола Кръстев Койнов, участник в четата на Филип Тотю по време на Сръбско-турската война през 1876 г..
Историческо е и мястото, на което е подредена експозицията. В тази запазена плевенска къща на 11 декември 1877 г. руският император Александър Втори лично е върнал сабята на пленения и ранен Осман паша, в знак на признание към неговите качества на пълководец.
Българската православна църква почита днес свети Наум Охридски. Наум е средновековен български учен и книжовник, роден около 830 г. и починал на 23 декември 910 г. Той бил от благороден произход, но оставил всичко и последвал славянските равноапостоли св...
В светската летопис на следосвобожденска България, митрополит Климент Търновски е известен като Васил Друмев – бележит книжовник и общественик, той води изключително духовен, християнски живот. За езиковедите той е сред най-ярките ревнители на..
Православната църква днес чества зачатието на Света Анна – майка на Богородица. Йоаким и Анна дълго време нямали деца, въпреки праведния си живот. Освен личната си мъка те понасяли и обществения укор, тъй като бездетието се смятало за Божие..
На 12 януари Православната църква чества света мъченица Татяна, свети Сава Сръбски, свети мъченик Мертий, преподобна Евпраксѝя Тавенска...
На 13 януари Православната църква чества светите мъченици Ермил и Стратоник, свети мъченик Петър Анийски, свети преподобни Максим Кавсокаливит,..
Боянската църква ще бъде привлекателен център за делегатите на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО , които ще се съберат в..