Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникални оръжия от периода на Освобождението показват в Плевен

Снимка: архив

До 18 март в къщата-музей „Цар Освободител Александър Втори“ в Плевен може да бъде видяна любопитната изложба, посветена на 143 години от Освобождението на България. Колекцията е част от проекта „Уникални реликви от Българското Възраждане и национално освобождение“. В нея са представени 14 експоната от фонда на Регионалния военноисторически музей, а акцент са оригиналните оръжия, притежавани от хайдути, четници и въстаници.

Кремъчните пушки и пистолети са основното въоръжение през Априлското въстание от 1876 г.

През периода на Възраждането, въпреки ограниченията на османската власт, в българските земи постепенно се оформят определени центрове на оръжейния занаят. Важно средище е Сливен, чиято продукция е ценена в цялата Османска империя. Оръжейни работилници имало още в София, Шумен, Никопол, Силистра, Казанлък, Самоков и други където са изработвани част от пистолетите за турската армия от български майстори-оръжейници. За производството на цеви се предпочита самоковското желязо, от което чрез допълнителна обработка се получава здрава и еластична стомана, издържаща на високо налягане. Според изискванията на епохата, огнестрелното оръжие се украсява в зависимост от социалния статус на неговия притежател. Богатата украса е признак на висок престиж.


В изложбата са представени още мастилница и павур за ракия – лични вещи на Никола Кръстев Койнов, участник в четата на Филип Тотю по време на Сръбско-турската война през 1876 г..

Историческо е и мястото, на което е подредена експозицията. В тази запазена плевенска къща на 11 декември 1877 г. руският император Александър Втори лично е върнал сабята на пленения и ранен Осман паша, в знак на признание към неговите качества на пълководец.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Facebook /Храм Св. Атанасий Велики

Храмът "Св. Атанасий" в Горни Лозен се подготвя за празника си, очакват и патриарх Даниил

В навечерието на Атанасовден един от храмовете в околностите на София вече се подготвя да посрещне Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил, който тази година ще отслужи Божествената литургия в църквата на село Горни Лозен...

публикувано на 17.01.25 в 14:05

Нов храм край Сандански носи имената на светците Антоний и Атанасий Велики

Единственият в страната параклис, който носи имената на светците Антоний и Атанасий се намира в Сандански, а освещаването му ще извърши Негово Високопреосвещенство Неврокопският Митрополит Серафим, съобщава Андон Котев - един от инициаторите на идеята..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Църковен календар - 17 януари 2025 г.

На 17 януари Православната църква чества преподобни Антоний Велики (Антоновден) и преподобни Ахил Изповедник. Свети Антоний или авва Антоний е египетски монах-аскет, считан за основател на монашеството . Първият от т. нар. отци..

публикувано на 17.01.25 в 06:00