Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 17 януари 2025 г.

На 17 януари Православната църква чества преподобни Антоний Велики (Антоновден) и преподобни Ахил Изповедник.

Свети Антоний или авва Антоний е египетски монах-аскет, считан за основател на монашеството. Първият от т. нар. отци пустинници и духовен наставник на стотици отшелници.

Роден около 251 г. в Среден Египет в семейство на заможни копти християни. Когато неговите родители починали бил на 20 години, раздал имането си на бедни и се оттеглил в усамотение в пустинята. 35-годишен той заминал отвъд Нил и заживял в при пълно уединение на връх Конзим в близост до Червено море, като зазидал входа на помещението си. 

Само два пъти годишно му носели хляб, който пускали през покрива. Заради силната му вяра и аскетизъм той бил надарен с чудотворство и прозорливост. През 306 г. около св. Антоний започнали да се събират сподвижници, желаещи да се посветят на монашеството. Живеел в Писпир, на 30 км от р. Нил и често навещавал учениците си в манастира, който сам основал.

Преподобни Антоний Велики преживял до 105-годишна възраст, запазвайки телесното си здраве и сила. Година преди смъртта си взел участие в борбата на Църквата против арианската ерес, като излязъл в Александрия в открит диспут с еретиците и ги победил. Почувствувал близостта на своя край, той завещал да го погребат тайно, за да не узнаят людете мястото на неговия гроб. 

Преподобни Антоний починал на 17 януари 356 година. По-късно мощите му били открити и тържествено пренесени във Виена. Житието му е написано около 360 г. от св. Атанасий, епископ на Александрия.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
По публикацията работи: Дарина Григорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Паметникът на Петрова нива в Странджа в чест на героите от Илинденско-Преображенското въстание

За саможертвата и изкуплението в Илинденско-Преображенското въстание

“Илинденският подвиг е не само най-висшата точка на борческо напрежение в Македония, но и изкупителна дан на общия български стремеж към свобода“ – Христо Силянов Възраждането на българската държавност след пет века османска власт е свързано с..

публикувано на 20.07.25 в 07:30

Църковен календар – 20 юли 2025 г.

На 20 юли честваме паметта на свети пророк Илия. Празникът е известен като Илинден. Илия е един от най-великите пророци на Стария завет , роден в 900 година преди Христа. Когато се появил на бял свят, баща му имал видение как..

публикувано на 20.07.25 в 06:00

Църковен календар – 19 юли 2025 г.

На 19 юли честваме паметта на преподобна Макрина и на преподобни Дий. Света Макрина е родена в Кападокия, в началото на IV век. Тя е родна сестра на светиите Василий Велики и св. Григорий Нисийски. В семейството ѝ имало още девет деца, всички..

публикувано на 19.07.25 в 06:00