Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Останки от римски военни съоръжения от I век дават нови сведения за живота край Лом

4
Снимка: БТА

Археологически разкопки в квартал Калето на крайдунавския град Лом разкриха останки от римски отбранителни съоръжения, датирани от I век след Христа. Разкопките, ръководени от гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН, достигнаха дълбочина от 7,5 метра, където бяха открити крепостна стена и три рова. Те са част от лагер на римска военна част от  първата половина на I век. По-късно върху тях е изграден нов лагер, в който е проучена постройка, за която се предполага, че е била казарма за войници или конюшня. В нея са открити вносни керамични съдове, предимно от Южна Галия, както и бронзови предмети и монети.


Археолозите установяват, че военният лагер е бил опожарен при нападение през 80-те години на I век. По това време Лом е бил граничен пункт на Римската империя с Дакия, а укрепленията са играли важна роля в отбраната. След завладяването на Дакия през II век градът запазва значението си като пристанище на Дунав. През Средновековието крепостните стени многократно са били разрушавани и изграждани отново.


При разкопките е открит и глинен под от XI век преди Христа със счупени парчета от керамични съдове, свързани с културата Балей-Орсоя. Това потвърждава, че още в края на късната бронзова епоха в района на днешен Лом е съществувало селище с прилежащ некропол.


През 2024 г. при разкопките са били открити около 400 находки, включително антични предмети като конски амуниции, украшения, кръстове и керамични съдове. Всички артефакти ще бъдат предадени за съхранение в Историческия музей в Лом, посочи в интервю за програма "Христо Ботев" на БНР д-р Владислав Живков.

Вижте още:

Снимки: БТА





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Църковен календар - 19 май 2025 г.

На 19 май почитаме свети свещеномъченик Патрикий, епископ Пруски (Брусенски) и свети мъченик Калут Египтянин. Свети Патрикий живял през I век и е бил епископ на град Прусия, наричан още Бруса, във Витиния (Мала Азия). Той открито и..

публикувано на 19.05.25 в 06:00

Църковен календар - 18 май 2025 г.

На петата неделя след Възкресение, 18 май, Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката. Евангелското четиво разказва за беседата на Спасителя със самарянката, за живата вода или за благодатта на Светия Дух...

публикувано на 18.05.25 в 06:00

Църковен календар - 17 май 2025 г.

На 17 май отбелязваме паметта на свети мъченик Николай Софийски, както и Събор на светите Баташки мъченици.  Те са канонизирани на 4 април 2011 г. в храм-паметника "Свети Александър Невски" по време на Света литургия, оглавена от Негово..

публикувано на 17.05.25 в 06:00