Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рекорден брой българи са поискали да гласуват в чужбина

Дори и да не сте подали заявление, можете да упражните правото си на глас в изборния ден

Снимка: Централна избирателна комисия

87 216 български граждани са подали предварителни заявления до 9 март, че желаят да гласуват в чужбина. Това е почти двойно повече от последните парламентарни избори през 2017 г., когато подадените заявления са били 45 071.

На сайта на Централната избирателна комисия се вижда, че най-много са заявленията в Турция – 20 854. Там ще може да се гласува в 35 секции. 16 159 са българите поискали да гласуват във Великобритания, но тъй като Обединеното кралство е страна извън ЕС, там също ще има до 35 секции. В Германия подадените заявки са 13 493. Следващите по брой заявления страни са Испания - 7743, САЩ - 5030, Италия - 2719, Австрия  - 2114, Нидерландия - 2025, Франция - 1949 и Гърция - 1941.

Важно е да отбележим, че подадените в консулските служби или в посолствата заявления служат за локализиране и впоследствие избор на населените места, в които ще бъдат открити секции. Дори и да не сте подали предварителна декларация, можете да упражните правото си на глас на 4 април.

“Всички въпроси, свързани с избиране на населените места, в които ще се откриват секции, ще бъдат решени на 12-13 март. И оценката като цяло принадлежи на Министерството на външните работи, което има достатъчна ориентация къде са общностите, колко са, какви са и каква е възможната логистика, тъй като в тези секции трябва да бъдат доставени достатъчен брой бюлетини, както и останалите материали, необходими за изборния ден“, коментира пред БНР Димитър Димитров, говорител на ЦИК.

В момента, в който има открита изборна секция в чужбина, всеки български гражданин зад граница има свободното право да я посети и да попълни декларация – образец 17, която ще му бъде дадена от секционната комисия, след което да упражни правото си на глас.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Университетът “Григорий Цамблак” в Тараклия става филиал на Русенския университет

Държавният университет “Григорий Цамблак” в Тараклия ще бъде разпуснат, съобщи молдовското Министерство на образованието и науката. Това не означава обаче, че неговата дейност ще бъде прекратена, тъй като висшето училище ще се трансформира във..

публикувано на 10.04.25 в 14:15

Пенка Петросович за пътя до САЩ и Белгия и една неочаквана среща с … Джулия Робъртс

Пенка Петросович е музикален педагог. Професионалната й кариера започва от Музикалното училище в родния й град Бургас. Постига и успехи като хоров диригент – първоначално с хора и оркестъра на училището, а след това и с фолклорния ансамбъл..

публикувано на 10.04.25 в 09:15
С. Големо Острени

Антони Курти и запазените традиции на българите в Големо Острени

В Големо Острени, едно от селата в района на историко-географската област Голо Бърдо в Албания се запознахме с Антони Курти. Разведе ни из старите улици и красивите природни кътчета, запозна ни с някои от жителите, които пазят още старите български..

публикувано на 05.04.25 в 07:15