“Колелото на живота” е озаглавила проф. Анна Топалджикова новия си роман, посветен на големия възрожденски художник Захарий Зограф. Писателката заимства наименованието на творбата от едноименния стенопис в Преображенския манастир, с който живописецът пресъздава в религиозно-философски аспект естественото развитие на човешкия живот.
“Това е книга за драматичния път на твореца и неговите творения като размисъл върху най-важните въпроси - за живота, смъртта, Бога, любовта и за смисъла на всяко усилие”, казват издателите на произведението.
В книгата авторката използва за основа автентични писма на Захарий Зограф до Неофит Рилски, за да анализира най-известните му стенописи, икони и портрети и да се докосне до художника, за когото творческата мощ е равностойна на божествената.
На 11 септември Националният филхармоничен оркестър и неговият главен диригент откриват сезон 2025/2026 с два абсолютни класически хита: Концерт за пиано и оркестър №1 и Симфония №4 на Пьотр Илич Чайковски – един от най-обичаните класици на всички..
На 3 октомври в столичната зала "България" ще се проведе грандиозен благотворителен гала-концерт и спектакъл Esperanza for Life ("Надежда за живот"), организиран от международната фондация на родената у нас принцеса Теодора фон Ауерсперг. Събитието..
Малки и големи жители и гости на София могат да станат част от литературния живот на столицата, да се срещнат със света на книгите и да открият нови автори и вдъхновения в рамките на популярно литературно събитие, организирано от Асоциация "Българска..