Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Ясна поляна още помни толстоистката комуна от началото на 20 век

Музейна експозиция „Българската Ясна поляна“
Снимка: primorsko.bg

Старото име на селото било Алан кайряк. Намира се южно от град Бургас, в полите на Странджа планина. Известно е със своите многобройни щъркелови гнезда, както и с … българските толстоисти. През октомври 1906 г. тук е създадена прочутата Толстоистка комуна от група ентусиасти. Те били привърженици на философията на руския писател Лев Николаевич Толстой, проповядващ непротивене на злото с насилие в името на нов по-свободен живот.

Българските толстоисти били предимно учители, поети, писатели, редактори, художници, журналисти. Тяхната комуна бързо се вписала в живота на селото. Членовете й се препитавали като обработвали земята без животни, спазвайки принципите на толстоизма.

Предполага се, че в края на живота си, световно известният писател и хуманист потегля от Ясная поляна, неговото село в Русия, заедно със своя лекар към привържениците си в България, но по пътя се простудява и умира.

Колонията в близост до българския черноморски бряг се разпада през октомври 1908 г., но оставя трайни спомени сред жителите на селото. И когато през 1934 г., възниква въпросът за преименуване на селото с българско име, то е кръстено на родното място на Лев Толстой – Ясна поляна. Днес тук има интересна музейна сбирка, посветена на толстоистката комуна и на техния учител. Още за българските толстоисти вижте в материала „Толстоистите от комуната в село Ясна поляна“ от колекцията на Радио България.

Съставил : Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бъдни вечер в традиционната българска култура

Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..

публикувано на 24.12.23 в 06:05
Марсел и Катрин Селие с една от плочите на „Мистерията“

Да си спомним за Марсел Селие, открил "Мистерията на българските гласове"

На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света.  Марсел Селие и съпругата му Катрин..

публикувано на 13.12.23 в 05:35

Декемврийската празнична броеница започва с дните на светците Варвара, Сава и Никола

Започва поредица прекрасни декемврийски празници, които ще ни отведат до светлините и споделените мигове на уют и обич, споделени с най-близките ни в Коледната нощ. "Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща" – така народът ни мъдро описва..

публикувано на 04.12.23 в 11:05