Някога птичите пера били част от моминските украшения. Вярвали, че те пазят девойките от уроки, от лоша среща, магии и зли духове. Особена сила имали перата на някои птици, сред които почетно място заема красивото оперение на мъжкия паун.
Насън ако видиш паун – добро е, твърди българският фолклорен съновник. Птицата била рядкост по нашите земи, затова често перата се купували, слагали се на видно място в домовете с вярата, че носят късмет и щастие.
Паунът е възпят и в множество фолклорни сватбарски песни като „птица хубава и величава“. В тях младоженецът се оприличава на паун, булката на пауница.
Защо наричали пауновите пера „лазарички” и какво разказват за тях българските народни приказки, песни и поверия, прочетете в публикацията „Като паун по болярски двори“ от колекцията на Радио България.
Редактор: Елена Каркаланова
Любопитна изложба в Народното събрание в София проследява живота и делото на Екзарх Стефан I Български – космополитна личност, останала в историята като радетел на отдалечеността насвещениците от политическия живот, както и с ролята си в спасяването на..
На 3 март празнуваме 147 години от Освобождението на България след петвековно османско владичество. Денят е обявен за национален празник през 1990 г. с решение на Народното събрание. Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя,..
Неделя Сиропустна е. Според православната традиция денят се отбелязва всяка година в навечерието на Великия пост, когато християните си дават взаимно прошка. Нарича се още Сирни Заговезни, защото е последният ден, в който постещите вкусват..