Престижната награда за млади творци в България „Полет в изкуството Стоян Камбарев“ селектира за втора поредна година представител на танцовото изкуство в лицето на Яница Атанасова. Младата жена е номинирана заради работата си като хореограф и режисьор на оригиналния художествен танцов филм „Задължително приятно“ в съавторство с Татяна Соколова. Ритъмът, движението и интелектът са в кръвта на Яница. Тя докосва публиката с езика на танца и жеста, който е усъвършенствала до най-малкия детайл.
Яница Атанасова е само на 30 години, но е била е част от много балетни и танцови спектакли, миниатюри, представления, пърформанси и постановки у нас и по света, печели десетки международни награди. Тя е и преподавател по съвременни танцови техники и танцов театър в НБУ. „Танцуването е нещо отвъд просто преживяване на тялото. То е възможност за осъзнаване, пътуване, разбиране, докосване. Създаване на присъствие в живота. Танцът е...обич“, твърди младата хореографка.
Вижте този кратък филм за Яница Атанасова:
Останалите четирима номинирани млади творци са визуалният артист Вълко Чобанов, актьорът Александър Тонев, най-младият концертмайстор на професионален оркестър в България Лора Маркова и фотографът Богдан "CHILLDAYS" Плъков. 12-тата награда „Полет в изкуството“ ще бъде връчена на 22-ри април в София.
Фестивалът "Мистерията на Балканите" ще се проведе в Женева, Швейцария, от 8 ноември до 7 декември. Форумът ще събере артисти от България, Северна Македония, Крим, Румъния, Турция, Гърция и дори Украйна за поредица от концерти, срещи, конференции..
На 30 август, по време на Националното честване на 148-ата годишнина от Шипченската епопея се открива изложбата "Дългият път на националния химн" край величествения Паметник на свободата на връх Шипка. Точно на това историческо място, където преди..
Студентите по славистика от Фрайбургския университет имат интерес към изучаването на български език, литература и култура. Нещо повече - от една година български език вече може да се запише и като първа специалност както всеки друг славянски език...
Звездата на българската сцена Силвия Томова е завършила елитната Държавна балетна академия "А. Я. Ваганова" в Санкт Петербург. Кариерата ѝ е свързана с..