Спокойно протичат изборите във Виена и пред избирателните секции няма опашки, съобщи за Радио България Мариана де Мео, член на една от Секционните избирателни комисии. „В сравнение с предишни години сънародниците ни са малко по-активни”, каза тя. Подобна е ситуацията в другите секции в австрийската столица.
Здравните разпоредби в страната не затрудняват гласуването. Всички носят маски, членовете на комисията са и с ръкавици, химикалките, с които хората зачертават избора си на бюлетините, се дезинфектират. Прегради са поставени между комисията и гласуващите граждани.
„Българите в чужбина са активни – някои от тях са пристигнали съвсем скоро, така че са много добре запознати с действителността в България – казва още Мариана де Мео. – Самата аз виждам сънародници зад граница, които доста по-добре познават политическата ситуация в сравнение с някои хора от страната. И нека да не се лъжем, ние в чужбина сме най-големия инвеститор в България и това е едно голямо основание да искаме да гласуваме и да държим сметка кой управлява държавата.”
Българите в чужбина настояват за промени в Изборния кодекс, които на следващите парламентарни избори да им осигурят многомандатен избирателен район, както и възможност за гласуване по пощата или електронно.
„Друго, което искаме да стане в България през следващите четири години, е да се създаде електронно правителство, да се осъществят промени в съдебната система и да има орган, който да контролира главния прокурор”, заявява Мариана де Мео.
Снимка: личен архив
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
Методическа помощ, подготовка на учители, срещи и образователни програми по български език и култура за учениците – това са само част от пътищата, по..
2025-а година е специална за сдружението "Подкрепа на азербайджанско-българското приятелство", тъй като през май то ще отпразнува 20 години от началото..