Най-късно, поради часовата разлика, избирателният процес за 45-ия български парламент, приключи в САЩ. С какви очаквания отидоха до урните българите в Лас Вегас? Това ще научим от репортажа на Мария Самичкова за Радио България.
Стилиян Митков е председател на Българската асоциация в щата Невада. Живее в САЩ от 17 години, 16 от тях – в Лас Вегас. Работи в банковия сектор. Има две дечица – на 3 и на 5 години. Споделя, че в момента е на кръстопът – дали да продължи живота си в САЩ или да се върне и да гради бъдещето си в България. Мотивацията му да отиде до избирателната секция и да даде гласа си е да се вдигне избирателната активност, а с нея – и прагът за влизане в парламента, да се промени съотношението на силите. Той си дава сметка, че това няма да се случи още на тези избори, но е възможно ледът да се пропука. Какво би наклонило везните за него в полза на живот в България или САЩ?
„Аз искам да живея в България, искам да живея и в Щатите. И двете страни имат плюсове и минуси. Но това, което ме спира да се върна в България, е високата корупция и че може би шансът за развитие там не е толкова голям, колкото тук.“
Очакванията на Стилиян са, че в следващите четири години политическият процес в България ще стане по-прозрачен, че превес ще получи общественият договор и обществото няма да бъде постоянно раздирано от скандали.
Дончо Денков е родом от великотърновското Ново село. В САЩ живее от 1993 г. Макар и далеч от България, тя остава в сърцето му. „Искам там всичко да се оправи. Аз следя резултатите от гласуването, но не ми харесва какво се случва. Това е голям фалш“, казва Денков пред микрофона на Мария Самичкова и обяснява мотивацията да упражни правото си на глас така:
„Обезателно да се премахнат всички тези крадци, разбойници, мошеници и апаши. Откакто дойдоха на власт, станахме колония на Америка и всичко пропадна“.
Денков споделя, че България много му липсва, с удоволствие би се върнал, но все още не е готов за това:
„Америка, как да ви кажа, макар икономически тук нещата да са на ниво, но животът никак не е розов. В момента социално сме много по-добре, отколкото в България. Дават помощи, храна и т.н., но като цяло животът тук е много по-зле.“
Към бъдещето на България гледа с оптимизъм:
„В продължение на повече от 16 години бях последовател на учението на Петър Дънов. Имам връзка с Бялото братство и знам, че бъдещето на България е духовно. Страната ни ще даде пример за подражание и ще поведе света към един по-добър начин на живот“, каза в интервю за Радио България Дончо Денков.
Редактор: Миглена Иванова
Тази събота, 3 май, българският джаз дует "Братя Владигерови" (Wladigeroff Brothers) ще изнесе концерт "JAZZ SKETCHES" в Торонто. Във Фейсбук съорганизаторът на събитието Ели Йорданова от Фондация "Еларте" в Торонто съобщава, че концертът на братята..
Министерството на образованието и науката на България подкрепя инициативата "Върви, народе възродени!", която ще се състои под почетното председателство на министъра на образованието Красимир Вълчев. По предложение на Асоциацията на българските училища в..
Подкрепата на ЕС за развитието на Тараклийския район, финансирането на местни инициативи и ролята на регионите в модернизацията на Молдова бяха основните теми на дискусия, която се състоя в Дома на културата в Тараклия. В събитието участваха посланикът..
Докато преди 20 години в българското училище "Дунав" в Линц, Залцбург и Велс е имало само 6 деца, то днес в трите му филиала седем учители обучават 140...
"Тясното тълкуване на понятието "българи-гагаузи", наложено в практиката от Министерството на правосъдието, възпрепятства възстановяването на българското..
Фондация "Единство" – Кочани изпрати отворено писмо до ключови български институции. В него се изказва благодарност за подкрепата и хуманитарната помощ,..