Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писателят Георги Господинов с поредна международна награда

Снимка: Личен архив

Българският писател Георги Господинов е получил наградата на фестивала "Узедомски литературни дни", информира БНР "Хоризонт". Литературният форум е кръстен на името на германския остров Узедом, разположен във водите на Балтийско море, събиращ границите на  Германия и Полша. 

Наградата се връчва в подкрепа на "европейския диалог за историята и настоящето". Нашият писател я получи, след като жури в състав Манфред Остен, Андреас Косерт и нобеловият лауереат Олга Токарчук гласува за това.

Церемонията по награждаването на Георги Господинов можете да видите тук, със симултанен превод на български език: 

Според заключението на журито, Георги Господинов е значим и уникален глас в европейската литература: "Работата му, фрагментарна, пълна с меланхолия, препраща към най-добрите традиции на централноевропейската проза с ненатрапливата нужда от разкриване на пластовете на човешкия опит". 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

София като бляскава галерия под звездите – светлинен спектакъл LUNAR 2025

Фестивалът на светлините LUNAR се завръща в София за своето четвърто издание, превръщайки столицата в необикновена галерия под открито небе. Всяка вечер между 8 и 11 май публиката ще се потопи безплатно в света на светлините чрез 3D мапинг прожекции..

публикувано на 07.05.25 в 08:35

130 анимационни филма от 100 страни ще се борят за наградата „Златен кукер“

От 7 до 11 май в София ще се проведе 16-ият международен фестивал на анимационния филм "Златен кукер", съобщават организаторите. Ще бъдат връчени десет награди в десет отделни категории. Провежда се и национален конкурс за най-добър български анимационен..

публикувано на 07.05.25 в 07:25

"Парижки нощи"– балетна премиера на Старозагорската опера в юбилейната 2025 година

Първото голямо балетно събитие от празничната юбилейна програма, посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера, е премиера "Парижки нощи" по музика на Вебер, Рахманинов и Офенбах. Либретото, хореографията и постановката са на световноизвестната..

публикувано на 26.04.25 в 09:15