Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За киселото мляко и лечението на Covid-19

Снимка: архив

Молекули в киселото мляко са ефективни при лечението на различни възпалителни състояния, включително „цитокинови бури“, причинени от Covid-19, съобщиха изследователи от университета Бен-Гурион в Южен Израел. Учените, идентифицирали молекулите – проф. Раз Йелинек и студентът Орит Малка, уточняват също, че киселото мляко има потенциала да се бори и с патогенните бактерии. По-конкретно молекулите са в състояние значително да намалят вирулентността на причинителя на холера. "Не мисля, че досега има молекулярни механизми, за които хората със сигурност са знаели, че имат терапевтичен ефект. Сега вече знаем", посочва проф. Йелинек.

Да направиш хубаво кисело мляко, е все едно да отгледаш хубаво бебе - толкова е деликатен процесът. Това твърди инженер Мария Стефанова-Кондратенко, която създава и ръководи Националната лаборатория към някогашното държавно предприятие „Млечна промишленост“, в продължение на 25 години. В интервю за Радио България преди време тя обясни каква е разликата между българското кисело мляко и йогурта? – вижте публикацията „Мария Кондратенко: Западът не успя да постигне тайната на българското кисело мляко“.

Българското кисело мляко е известно и ценено по целия свят. В годините преди пандемията, почитателите вкусния здравословен продукт от разни кътчета на България, а и от чужбина, се включваха в специалния Празник на киселото мляко в град Трън. Родом от трънския край, или по-точно от село Студен Извор, е откривателят на млечнокиселия микроорганизъм, който предизвиква ферментацията в родното мляко. Д-р Стамен Григоров описва новооткритата бактерия през 1905 година и я кръщава на България- Lactobacillus Bulgaricus. За това разказва публикацията „За българското кисело мляко, полезната бактерия и нейния откривател“ от колекцията на Радио България.

Редактор: Е. Каркаланова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

За сурвакането по българските земи и магическата сила на сурвачката

С обичая сурвакане започват първите часове на Новата година в България, според народната традиция. Това е обредно обхождане на къщите от групи с деца или ергени, които потупват със сурвачка членовете на семейството, животните, постройките и изричат..

публикувано на 01.01.24 в 11:16

Българката Албена Данаилова отново е част от новогодишния концерт на Виенската филхармония

Българската цигуларка Албена Данаилова е първи помощник на концертмайстора Райнер Хонек в новогодишния концерт на виенските филхармоници на 1 януари 2024 г. Диригент ще бъде Кристиан Тилеман. Преди да придобие известност, Албена Данаилова е..

публикувано на 29.12.23 в 14:50

Бъдни вечер в традиционната българска култура

Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..

публикувано на 24.12.23 в 06:05