Въпреки обявената промяна в протокола за влизане през граничния пункт „Олтоманци“, указваща, че всеки с отрицателен PCR тест може да премине границата, десетки жители на Босилеград са били върнати обратно. За проблема съобщи председателят на Клтурно-информационния център на българите в Босилеград Иван Николов, цитиран от кореспондента на БНР в Кюстендил Кирил Фалин. Това са били студенти и ученици и хора, желаещи да преминат технически преглед на автомобилите си с българска регистрация.
Само преди два дни босилеградчани протестираха на същия граничен контролно-пропускателен пункт с искане за премахване на дискриминационното според тях разпореждане на здравния министър през ГКПП „Олтоманци“ да преминават само студенти, гранични работници и такива с трудов договор в България. Няколко часа по-късно от ведомството обявиха, че искането е удовлетворено и, че през пункта може да премине всеки, стига да представи отрицателен PCR или антигенен тест.
Повече по темата – вижте ТУК.
В Пескара, Италия, се проведе среща между новата българо-италианска културна асоциация Rose Bianche – "Бели рози", и съветника по култура на града Мария Рита Карота. Обсъдиха се нови проекти за популяризирането и разпространението на българската култура..
Организацията "Българи в Кент" (Bulgarians In Kent CIC) проведе впечатляващ Български фестивал и пазар. Събитието, което се организира за първи път, се състоя на 21 септември в Моте Парк, град Мейдстоун, Англия, съобщи вестникът на българите в Англия "БГ..
Фолклорна група "Пендари" и певческа група "Леле мале" ще представят страната ни на Международния фолклорен фестивал в Ровин, Хърватска, предаде блогът на българите в Австрия Melange Bulgaren. Фестивалът на брега на Адриатическо море се провежда за шеста..