Банатските българи и сънародниците ни от Западните покрайнини се готвят да отбележат важна годишнина, свързана с превратната им история. На 16 май се навършват 80-години от извеждането на 1100 военнопленници, етнически българи от Македония, Западните покрайнини и Сръбски Банат от германски лагер в Тимишоара след окупирането на Югославия от Германия през 1941 г.
Заслугата за това историческо събитие е на банатския българин Антон Лебанов, активен деец на българската общност в Банат. На 16 май 1941 г., с помощта на българската легация в Букурещ, той успява да изведе военнопленниците и да мобилизира общността на банатските българи в Тимишоара и околността да помогнат с тяхното подслоняване и изхранването им, докато властите ги върнат по родните им места. По това време Антон Лебанов е само на 29 години с богат опит на адвокат, журналист и пазител на българската култура. Той списва вестник „Банатски български глас“ (1935-1943), заедно с Карол Телбизов, и е подпредседател на Изпълнителния комитет на създаденото през 1939 г. Българско народно общество в Банат.
80-годишнината от събитието ще бъде отбелязана в столичния католически храм „Свети Йосиф“ на 16 май под наслов „Списъкът на избавлението“, (по аналог на известния филм на Стивън Спилбърг „Списъкът на Шиндлер“). Честването повдига въпроси за мисията на родовата памет, за забравата и силата на националната идентичност.
На събитието ще присъстват гости от Винга и Стар Бешенов в Румъния, от издание „Banatski balgarski glas”, представител на българите от Сръбски Банат, от сдружение „ГЛАС” – Босилеград и от сдружение „Македонско-Българско приятелство“ – Битоля.
Честването се организира от Дружеството на банатските българи в България – „Фалмис”, с подкрепата на Фондация „Българска Памет”, съвместно с Държавна агенция „Архиви“ и Католическата енория „Св. Йосиф“ в София.
Снимки: starbisnov.blogspot.com
2025-а година е специална за сдружението "Подкрепа на азербайджанско-българското приятелство", тъй като през май то ще отпразнува 20 години от началото на своята дейност. "От 2005 година, когато създадохме сдружението, ние идваме в България с..
Методическа помощ, подготовка на учители, срещи и образователни програми по български език и култура за учениците – това са само част от пътищата, по които академичната общност на Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" достига до..
Жители на десетки градове в Европа, САЩ и Канада вече видяха хитовия български филм за професионалния и личен живот на легендарния ни футболист Георги Аспарухов. Но "Гунди – легенда за любовта" продължава обиколката си. От "Арт театър - Берлин"..