17-то издание на Фестивала на зелениката се провежда този уикенд в местността „Тулпан” край малкотърновското село Заберново.
Всяка година празникът е на различно място в Странджа, но винаги е през месец май, когато цъфти зелениката, разказва за БНР-Бургас директорът на природния парк инж. Румяна Цвяткова, организатор на фестивала. Химнът на Странджа – „Ясен месец веч изгрява“, поставя началото на събитието, посветено на растението – символ на Югоизточна България, а на гостите се предлагат 4 интересни варианта за разходка в мистичната планина.
„Два от маршрутите са около село Заберново. Единият е поклоннически и включва представянето на 4 параклиса около селото и църквата, която е най-старата в Странджа. Вторият маршрут е интерпретативен за хищниците. Предлагаме и два маршрута, където има цъфнала зеленика – около село Кондолово и в резервата „Силкосия“.
Странджанската зеленика е висок вечнозелен храст, достигащ над 2 метра, със силно разклонено стебло. Цветовете са едри, лилаворозови, събрани по върховете на клонките в чадърести съцветия. Цъфти през май и юни за кратко. Зелениката може да бъде видяна единствено в Странджа и Кавказ на труднодостъпни места.
Съставил: Весела Кръстева
Ако си мислите, че Североизточна България е само плодородни житници и равнини, е време да зареете поглед към лозовите насаждения, които се простират на хиляди декари в района. Тук виното е част от ежедневието и културата на хората. Данните са..
" Хераклея Синтика е природно и научно наследство от световна величина!" – подчертава Катя Стоянова, директор на Историческия музей в Петрич и ръководител на проекта "Реставрация, консервация, опазване, популяризиране и развитие на архитектурните..
В акваторията на остров Св. Анастасия се разгръща фееричен спектакъл: на 18 метра под повърхността на Черно море се извисява православен параклис , а срещу него е паркирала съветска "Чайка" с хромирани решетки. В непосредствена близост пък..