Дружеството на банатските българи в България „Фалмис“ отбеляза 80-годишнината от героичната постъпка на Антон Лебанов, помогнал за извеждането на 1100 военнопленници, етнически българи от Македония, Западните покрайнини и Сръбски Банат от германски лагер. На 16 май 1941 г., с помощта на българската легация в Букурещ, той успява да изведе военнопленниците и да мобилизира общността на банатските българи в Тимишоара и околността да помогнат с подслоняването и изхранването им, докато властите ги върнат по родните им места.
По този повод бе представена и изложба, озаглавена „Списъкът на избавлението“, реализирана съвместно с Фондация „Българска Памет“ и Държавна агенция „Архиви“, а неин домакин бе Католическата енория „Св. Йосиф“ в София.
Честването повдига въпроси за мисията на родовата памет, забравата и силата на националната идентичност. Официални гости бяха вицепрезидентът Илияна Йотова и председателят а Държавна агенция „Архиви“ доц. Михаил Груев.
На 22 май въздаваме почит на светия мъченик Йоан-Владимир, княз Български, чудотворец. Свети княз Йоан-Владимир управлявал областите Зета и Далмация. Във война с българския цар Самуил той бил взет в плен, но Самуил го оженил за дъщеря си..
На днешния ден, 21 май, почитаме светите равноапостолни царе Константин и Елена. Това са светият император Константин (306 – 337), получил от Църквата титлата "Равноапостолен", т.е. "равен на апостолите", а в светската история бил наричан..
На 20 май Църквата почита свети мъченик Талалей – 18-годишен, родом от Ливан, обучен за лекар. По време на гоненията на християните в Ливан Талалей едва избегнал екзекуцията. По време на управлението на Марк Аврелий Нумериан (283 – 284)..
На днешния ден, 21 май, почитаме светите равноапостолни царе Константин и Елена. Това са светият император Константин (306 – 337), получил от..
На 22 май въздаваме почит на светия мъченик Йоан-Владимир, княз Български, чудотворец. Свети княз Йоан-Владимир управлявал областите Зета и..