На 19 юли честваме паметта на преподобна Макрина и на преподобни Дий.
Света Макрина е родена в Кападокия, в началото на IV век. Тя е родна сестра на светиите Василий Велики и св. Григорий Нисийски. В семейството ѝ имало още девет деца, всички възпитавани в труд, въздържание, молитва и благочестие.
Когато Макрина пораснала, родителите ѝ я сгодили за благочестив млад мъж, но младоженецът скоро починал. Много млади мъже се стремели да се оженят за нея, но тя им отказала, избирайки живот в девство.
Живеела в дома на родителите си, помагала им с домакинската работа заедно със слугите, внимателно следяла за възпитанието и образованието на по-малките си братя и сестри.
Когато всички деца пораснали и напуснали дома, света Макрина убедила майка си, света Емилия, да напуснат света, да освободят робите и да се оттеглят в манастир.
Някои от робините последвали примера им.
След смъртта на майка си, света Макрина поела ръководството на сестрите в манастира. Била дълбоко уважавана от всички. Строгостта към себе си и въздържанието във всичко били характерни за светицата през целия ѝ живот и Бог я удостоил с дара на чудотворство.
Света Макрина починала през 380 г., като до последния си дъх благодаряла на Господа за всичките Му благодеяния.
Погребана е в един гроб с родителите си.
Свети Дий е роден в град Антиохия, Сирия, в края на IV век, в благочестиво християнско семейство.
От младостта си той се отличавал с въздържание и непрестанна молитва и Господ го дарил с безстрастие и чудотворство.
Бог, във видение, заповядал на свети Дий да отиде в Константинопол и да Му служи там. Светецът се заселил извън града на уединено място, където хората се страхували да живеят. Забил посоха си в земята, като се помолил на Бога да даде живот на това сухо дърво, ако волята Му е да пребивава на това пусто и страшно място. Господ чул молитвата на преподобния и посохът пуснал корени. Израснал огромен дъб, който живял дълго след смъртта на свети Дий.
Местните жители идвали при праведника за напътствия и лекуване на душевни и физически недъзи и той ги изцерявал с молитвите си.
Слухът за свети Дий стигнал до император Теодосий Млади. Той посетил светеца за благословение, а после построил манастир на мястото на подвизаването му.
В напреднала възраст, свети Дий се разболял тежко. Той се сбогувал с братята на манастира, причастил се със Светите Тайни и легнал на леглото като мъртъв.
Константинополският и Антиохийският патриарси дошли в манастира, за да извършат Опелото на светият старец, но той внезапно се изправил от смъртния си одър и казал: „Господ ми даде още петнадесет години живот.“
Свети Дий действително живял още 15 години за радост на всички. Преди кончината му, в олтара на църквата му се явил светъл мъж в свещеническо облекло и го предупредил за предстоящия ден на смъртта му.
След като благодарил на Господа за посланието, свети Дий починал тихо и бил погребан в своя манастир (около 430 г.).
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
В Североизточна България река Русенски Лом и нейните притоци – Черни, Бели и Малки Лом – са изваяли суров скален пейзаж със скрити пещери и тихи долини, където ехтят само птичи песни. В тези каньони през вековете са се заселвали хора, оставили..
На 22 юли честваме светата мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Света Мария Магдалина, равноапостолна, една от жените мироносици, била удостоена първа да види Възкресналия Господ Иисус Христос . Родена е в град..
На 21 юли честваме свети пророк Иезекиил и преподобни Симеон, юродив заради Христа, както и преподобни Йоан. Светият пророк Иезекиил е Старозаветен пророк живял през VI век пр.н.е. По време на второто нашествие на вавилонския цар..
На 21 юли честваме свети пророк Иезекиил и преподобни Симеон, юродив заради Христа, както и преподобни Йоан. Светият пророк Иезекиил е..
На 22 юли честваме светата мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Света Мария Магдалина, равноапостолна, една от жените..
В Североизточна България река Русенски Лом и нейните притоци – Черни, Бели и Малки Лом – са изваяли суров скален пейзаж със скрити пещери и тихи долини,..