Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар – 19 юли 2025 г.

Снимка: Костадин Атанасов

На 19 юли честваме паметта на преподобна Макрина и на преподобни Дий.

Света Макрина е родена в Кападокия в началото на IV век. Тя е родна сестра на светиите Василий Велики и св. Григорий Нисийски. В семейството ѝ имало още девет деца, всички възпитавани в труд, въздържание, молитва и благочестие.

Когато Макрина пораснала, родителите ѝ я сгодили за благочестив млад мъж, но младоженецът скоро починал. Много млади мъже се стремели да се оженят за нея, но тя им отказала, избирайки живот в девство.

Живеела в дома на родителите си, помагала им с домакинската работа заедно със слугите, внимателно следяла за възпитанието и образованието на по-малките си братя и сестри.

Когато всички деца пораснали и напуснали дома, света Макрина убедила майка си, света Емилия, да напуснат света, да освободят робите и да се оттеглят в манастир.

Някои от робините последвали примера им.

След смъртта на майка си света Макрина поела ръководството на сестрите в манастира. Била дълбоко уважавана от всички. Строгостта към себе си и въздържанието във всичко били характерни за светицата през целия ѝ живот и Бог я удостоил с дара на чудотворство.

Света Макрина починала през 380 г., като до последния си дъх благодаряла на Господа за всичките Му благодеяния.

Погребана е в един гроб с родителите си.

Свети Дий е роден в град Антиохия, Сирия, в края на IV век, в благочестиво християнско семейство.

От младостта си той се отличавал с въздържание и непрестанна молитва и Господ го дарил с безстрастие и чудотворство.

Бог във видение заповядал на свети Дий да отиде в Константинопол и да Му служи там. Светецът се заселил извън града на уединено място, където хората се страхували да живеят. Забил посоха си в земята, като се помолил на Бога да даде живот на това сухо дърво, ако волята Му е да пребивава на това пусто и страшно място. Господ чул молитвата на преподобния и посохът пуснал корени. Израснал огромен дъб, който живял дълго след смъртта на свети Дий.

Местните жители идвали при праведника за напътствия и лекуване на душевни и физически недъзи и той ги изцерявал с молитвите си.

Слухът за свети Дий стигнал до император Теодосий Млади. Той посетил светеца за благословение, а после построил манастир на мястото на подвизаването му.

В напреднала възраст свети Дий се разболял тежко. Той се сбогувал с братята на манастира, причастил се със Светите Тайни и легнал на леглото като мъртъв.

Константинополският и Антиохийският патриарси дошли в манастира, за да извършат Опелото на светият старец, но той внезапно се изправил от смъртния си одър и казал: "Господ ми даде още петнадесет години живот."

Свети Дий действително живял още 15 години за радост на всички. Преди кончината му в олтара на църквата му се явил светъл мъж в свещеническо облекло и го предупредил за предстоящия ден на смъртта му.

След като благодарил на Господа за посланието, свети Дий починал тихо и бил погребан в своя манастир (около 430 г.).

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – 28 юли 2025 г.

Почитаме светите апостоли и дякони Прохор, Никанор, Тимон и Пармен. Чудотворна икона на Света Богородица – Зографска Акатистна . Светите апостоли от числото на 70-те: Прохор, Никанор,Тимон и Пармен са първите дякони на Христовата..

публикувано на 28.07.25 в 06:00
Днешната църква „Св. Климент и Пантелеймон“ в Охрид, в която се съхраняват мощите на св. Климент Охридски

Църковен календар – 27 юли 2025 г.

На 27 юли възпоменаваме свети великомъченик Пантелеймон, светите Седмочисленици и   Успение на свети Климент, архиепископ Охридски. Свети великомъченик Пантелеймон живял в Никомидия в края на III и началото на IV век и бил придворен..

публикувано на 27.07.25 в 06:00

Триъгълна кула отпреди 1800 години е открита край София

Крепостта Урвич отново разбулва тайните си – този път от времето, когато  София е била римска Сердика. Триъгълна каменна кула, датирана от края на II век разкриха младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от..

публикувано на 26.07.25 в 09:25