Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 24 май отдаваме почит на духовността, културата и просветата

Снимка: БГНЕС

За нас, българите, 24 май е един от най-светлите дни в годината. Това е празник на духовното извисяване, на стремежа към усъвършенстване чрез постиженията на науката и културата. В този ден честваме делото на славянските просветители Св. св. Кирил и Методий, което е на почит в целия християнски свят.


През ІХ в. Солунските братя развиват мисионерска дейност като проповедници на християнството. Те създават основите на славянската азбука, която дава сериозен тласък в културното развитие на славянските народи. Константин-Кирил Философ успява да изгради писмена система, която максимално адекватно да отразява особеностите на славянската реч. Срещу всеки звук той поставя съответната буква. В много отношения той придава символично значение на първата азбука – глаголицата, защото тя е съставена от свещените за християнството елементи – кръст, кръг като символ на съвършенството и триъгълник като символ на Светата Троица. Това, според специалистите, е едно посвещение, закодирано в тези елементи – за това, че азбуката трябва да служи, за да се разпространи Божието слово сред славяните. Това е и причината да се създаде едно специфично благоговейно отношение към тази писменост и до ден днешен. 


В наши дни буквите, с които от най-ранна възраст пишем и четем, носят радост и удовлетворение от познанието, чрез тях творим и създаваме своето културно наследство за поколенията след нас. Затова на този ден ние честваме също така и българската култура, просвета и духовност.

За първи път тази година, след решение на 44 НС, вместо "Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост", 24 май се отбелязва като "Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност".

Още за същината на този светъл за всеки българин празник, вижте в публикацията „24 май – празник на славянските първоучители и просветители“от колекцията на Радио България.

Съставил : Венета Николова

Снимки: БГНЕС, архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56

В България започват "Горещниците"

На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..

публикувано на 15.07.24 в 09:10