За девета година Пловдив става отново домакин на международния фестивал “Дни на тракийската култура”, който ще продължи до 29 юни.
Градът е географски център на Тракия и изпълнява мисията да съхранява и изследва материалното и културното наследство на траките. Пред БНР доц. Веселина Вачкова подчерта, че целите български земи са осеяни със свидетелства на тракийското минало.
“Археологическите данни все повече ни доказват, че сме преки наследници, включително и генетично, на онова население, което е населявало нашите земи минимум 40 поколения назад, както и че тракийският генетичен фонд е част от нашия генетичен фонд и култура”, каза още тя.
В културната програма на фестивала, организиран от тракийския културен център ТРАКАРТ са включени фолклорни концерти, изложби, литературни четения, а в научната му част ще бъдат изнесени 27 доклада от водещи български учени.
Преди 30 години внушителната сграда на Райхстага в Берлин беше облечена в сребриста тъкан при една от най-зрелищните акции на родения в България художник Христо Явашев – Кристо и неговата съпруга Жан-Клод. Сега светлинна инсталация възкресява това..
Филмът "Власт и злато от Варненския некропол" от поредицата на БНТ "Туризъм.БГ" бе отличен в Международния туристически филмов фестивал (ITFF) в Йоханесбург, Южна Африка. На специална церемония на 6 юни 2025 г. филмът беше удостоен със..
Поредица от събития, които превръщат градските пространства в живи сцени за творческа изява – това представлява проектът "Река на изкуствата", който се реализира от район "Централен” на Община Пловдив. В рамките на три дни – от 13 до 15 юни..
След изключителния успех в България филмът "Гунди: Легенда за любовта" продължава своето пътешествие зад граница. На 20 юли, неделя, лентата ще бъде..
Експозиция с участието на над 350 художници от 51 държави беше открита в морската ни столица. Тя е част от Четвъртото издание на международното триенале..