За девета година Пловдив става отново домакин на международния фестивал “Дни на тракийската култура”, който ще продължи до 29 юни.
Градът е географски център на Тракия и изпълнява мисията да съхранява и изследва материалното и културното наследство на траките. Пред БНР доц. Веселина Вачкова подчерта, че целите български земи са осеяни със свидетелства на тракийското минало.
“Археологическите данни все повече ни доказват, че сме преки наследници, включително и генетично, на онова население, което е населявало нашите земи минимум 40 поколения назад, както и че тракийският генетичен фонд е част от нашия генетичен фонд и култура”, каза още тя.
В културната програма на фестивала, организиран от тракийския културен център ТРАКАРТ са включени фолклорни концерти, изложби, литературни четения, а в научната му част ще бъдат изнесени 27 доклада от водещи български учени.
Русенската опера участва с балетния спектакъл "Кармен" в оперния фестивал в Букурещ – Bucharest Opera Festival, който се провежда до 24 юни в румънската столица. Българската трупа излиза на сцената на Националната опера в Букурещ на 19 юни от..
Светлана Янчева е отличена като най-добра актриса на два фестивала в чужбина, за своето участие в късометражния филм "Луничавата" (Freckles), съобщават от екипа на продукцията. Международното признание идва от TMFF (The Monthly Film Festival) –..
В Историческия музей в Русе се открива гостуващата изложба "Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България". Автор на проекта е украинската архитектка и художничка Юлия Красовска. През последната година експозицията е гостувала в София ,..
След изключителния успех в България филмът "Гунди: Легенда за любовта" продължава своето пътешествие зад граница. На 20 юли, неделя, лентата ще бъде..
Експозиция с участието на над 350 художници от 51 държави беше открита в морската ни столица. Тя е част от Четвъртото издание на международното триенале..