За девета година Пловдив става отново домакин на международния фестивал “Дни на тракийската култура”, който ще продължи до 29 юни.
Градът е географски център на Тракия и изпълнява мисията да съхранява и изследва материалното и културното наследство на траките. Пред БНР доц. Веселина Вачкова подчерта, че целите български земи са осеяни със свидетелства на тракийското минало.
“Археологическите данни все повече ни доказват, че сме преки наследници, включително и генетично, на онова население, което е населявало нашите земи минимум 40 поколения назад, както и че тракийският генетичен фонд е част от нашия генетичен фонд и култура”, каза още тя.
В културната програма на фестивала, организиран от тракийския културен център ТРАКАРТ са включени фолклорни концерти, изложби, литературни четения, а в научната му част ще бъдат изнесени 27 доклада от водещи български учени.
В Националната библиотека "Св.св. Кирил и Методий" в София беше открит "Кът на Косово". С това кътчетата, посветени на различни национални литератури в зала "История на книгата" стават 36. Идеята е част от дългосрочното виждане за мисията на..
Древният тракийски епос оживява на 28 юни под звуците на завладяваща музика и зрелищна хореография в амфитеатъра на Културно-туристическия център "Акве Калиде" в Бургас, информират от Академия "Орфика". В интерактивния спектакъл "Мистерия на Водата"..
В рамките на Филмовия фестивал "Дни на европейското киното – 2025", който ще се състои в японските градове Токио, Нагоя, Фукока и Киото, България ще бъде представена с два късометражни филма. По информация на Фейсбук страницата на Посолството на..
След изключителния успех в България филмът "Гунди: Легенда за любовта" продължава своето пътешествие зад граница. На 20 юли, неделя, лентата ще бъде..
Експозиция с участието на над 350 художници от 51 държави беше открита в морската ни столица. Тя е част от Четвъртото издание на международното триенале..