Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози откриха антична наблюдателна кула край Бургас

Снимка: burgasmuseums.bg

Основите на стена, ограждаща площ от 1 дка на нос Чироза до бургаския квартал Крайморие, и основите на голяма масивна двуделна кула в най-високата и издадена в морето част на носа откриха археолози при разкопки през май и юни. Ръководител на разкопките, финансирани от Община Бургас, е проф. д-р Иван Христов  от Националния исторически музей. Пред стената са проучени участъци от широк до 3 метра ров. Той вероятно е изпълнявал отбранителни, а вероятно и ритуални функции.


Открити са стотици керамични фрагменти от местна тракийска и вносна керамика от Пергам. Намерените монети, накити, амфорни печати и керамика датират обекта към края на II- I в. пр. Хр. Сградата вероятно е ползвана освен като кула и за жилищни нужди. Кули, сходни на тази от нос Чироза, са регистрирани на различни места в Средиземноморския свят. Проучванията на археолозите продължават под вода в залива Ченгене скеле, съобщават от Регионалния исторически музей –Бургас.

Снимки: burgasmuseums.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новият сливенски митрополит Арсений

Сливенска епархия има нов митрополит, пред Синода го посрещнаха с възгласи "Недостоен"

В многовековната ни църковна традиция миряните винаги са посрещали новия свещенослужител или владика с възгласи "Достоен". Така те показват уважението си, с надеждата той мъдро да води паството към духовно спасение. Не така обаче беше посрещнат от..

публикувано на 27.05.24 в 15:15

Манастир на 900 години се появява от нищото при строеж на автогара в Созопол

При разкопки на мястото на новата автогара в черноморския град Созопол бе открит манастир от XI век, който е функционирал до края на XIII век. Предполага се, че обектът е бил унищожен от пожар, за което свидетелстват пластовете от въглении..

публикувано на 26.05.24 в 09:15
„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15