Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози откриха антична наблюдателна кула край Бургас

Снимка: burgasmuseums.bg

Основите на стена, ограждаща площ от 1 дка на нос Чироза до бургаския квартал Крайморие, и основите на голяма масивна двуделна кула в най-високата и издадена в морето част на носа откриха археолози при разкопки през май и юни. Ръководител на разкопките, финансирани от Община Бургас, е проф. д-р Иван Христов  от Националния исторически музей. Пред стената са проучени участъци от широк до 3 метра ров. Той вероятно е изпълнявал отбранителни, а вероятно и ритуални функции.


Открити са стотици керамични фрагменти от местна тракийска и вносна керамика от Пергам. Намерените монети, накити, амфорни печати и керамика датират обекта към края на II- I в. пр. Хр. Сградата вероятно е ползвана освен като кула и за жилищни нужди. Кули, сходни на тази от нос Чироза, са регистрирани на различни места в Средиземноморския свят. Проучванията на археолозите продължават под вода в залива Ченгене скеле, съобщават от Регионалния исторически музей –Бургас.

Снимки: burgasmuseums.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Почитаме светите равноапостолни Константин и Елена

Днес православната църква се прекланя пред светиите Константин и Елена, възпяти като равноапостолни, защото подобно на апостолите са положили усилия за разпространение на Христовото учение. Свети Константин бил император на Византия през IV век. Той въвежда..

публикувано на 21.05.24 в 07:10
Петър Богдан Бакшев, нарисуван от Васил Горанов

Репродукция на първата българска история от XVII в гостува в президентството

Репродукция на ръкописа на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“ - първият исторически трактат за България, предшестващ с близо век знаменитата "История славянобългарска" на отец Паисий, ще бъде представен днес от 11.00 часа в..

публикувано на 21.05.24 в 06:30
Софиянци се тълпят да прочетат царския манифест с указа-закон за новата власт на превратаджиите

Български уроци – защо един военен преврат не води до "обнова"?

Преди 90 години, на 19 май 1934 г., движението "Звено" и Военният съюз в България извършват безкръвен преврат. В името на модернизирането на страната, наречено "обнова" те премахват Търновската конституция , забраняват партиите и македонската..

публикувано на 19.05.24 в 05:30