Представители на българските училища във Франция изказаха благодарност пред вицепрезидента Илияна Йотова за грижата и доброто сътрудничество на българското посолство в Париж. На срещата те споделиха и трудностите, с които се сблъскват. Най-големият проблем, който тревожи представителите на българските училища, се оказва отпадането на възможността българският език да бъде избиран като матуритетен във Франция с промяна на закона в страната. Преговори по въпроса са водени на различни нива, но засега без резултат. Вицепрезидентът пое ангажимент да продължи работа по темата.
„В основата на всички проблеми е неуреденият статут на българските общности в чужбина“, посочи Илияна Йотова, като изтъкна приетата през 2014 г., но неизпълнена Национална стратегия за българските граждани и историческите български общности по света. Според вицепрезидента трябва да се създаде законова рамка на обществените съвети, които да представляват общността пред съответните власти в чуждата държава.
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..