Представители на българските училища във Франция изказаха благодарност пред вицепрезидента Илияна Йотова за грижата и доброто сътрудничество на българското посолство в Париж. На срещата те споделиха и трудностите, с които се сблъскват. Най-големият проблем, който тревожи представителите на българските училища, се оказва отпадането на възможността българският език да бъде избиран като матуритетен във Франция с промяна на закона в страната. Преговори по въпроса са водени на различни нива, но засега без резултат. Вицепрезидентът пое ангажимент да продължи работа по темата.
„В основата на всички проблеми е неуреденият статут на българските общности в чужбина“, посочи Илияна Йотова, като изтъкна приетата през 2014 г., но неизпълнена Национална стратегия за българските граждани и историческите български общности по света. Според вицепрезидента трябва да се създаде законова рамка на обществените съвети, които да представляват общността пред съответните власти в чуждата държава.
Промените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от трибуната "Към какво общество се стремим", която се състоя в залата на Центъра за култура в..
Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..
Новогодишен карнавал се състоя в центъра на Цариброд. За събитието информира мултимедийният портал на български и сръбски език ФАР. Андрияна Найденов от Туристическа организация „Цариброд“ сподели, че са се погрижили този ден да остане хубав..
Преди 6 години, в деня на Първа пролет, няколко живеещи в Брюксел българки, водени от любовта към родния фолклор и силата на корените си, решават да..