Националният военноисторически музей в София отбелязва своята 105 годишнина със специална програма този уикенд. Началото на празничната програма съвпада с европейската инициатива Нощ на музеите 3 юли.
В часовете между 11 и 15 часа ще се проведе образователната програма „Мисия разузнавач“, която за втора седмица ще предизвика семействата да се превърнат в една истинска армия. Така по атрактивен начин се представят видовете въоръжени сили и техниката на Българската армия, а участниците имат възможност да бъдат част от военна мисия, да изпитат своята бързина, ориентация и логика, както и да бъдат произведени в чин. Успешното изпълнение на мисията разбира се носи и награда. Най-бързите, които открият точните координати на една от най-впечатляващите бойни машини от външната експозиция, ще могат първи да влезнат и да я разгледат отвътре.
Точно в 19 ще започнат музикалните изпълнения на Представителните духови оркестри на Сухопътните войски и Националната гвардейски част. А с настъпването на вечерта ще бъде представено и уникалното огнено шоу на клуб „Дивинитас“. Вечерта ще завърши с кинопрожекция под звездите. Ще бъдат показани четири български филма от 20-те и 40-те години на миналия век, представени в тазгодишния Сезон на класическия филм, организиран от Асоциацията на Европейските синематеки. Прожекциите ще бъдат съпроводени с музика на живо, изпълнена от цигуларката Бояна Желязкова-Зарева и пианистът Ясен Обретенов.
Музеят ще работи с вход свободен за външната и постоянната експозиция от 18.00 до 23.00 ч. на 3 юли и от 10.00 до 17.00 ч. на 4 юли.
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..
Православната ни църква отбелязва днес Събора на св. Архангел Михаил, предводител на небесното войнство и безплътните ангелски йерархии, победили силите на мрака. Това е един от най-тачените есенни неподвижни християнски празници, наричан още..
На 1 януари, Василовден, Православната ни църква чества празника Обрезание Господне, както и свети Василий Велики – един от най-почитаните християнски..
На 2 януари православната ни църква чества св. Силвестър, папа Римски, Преподобни Серафим Саровски Чудотворец и Свети Теоген, епископ Парийски...