Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българи със сертификат за кандидатстване по Схемата за уседналост са с право на пребиваване във Великобритания

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Българските граждани, кандидатствали по Схемата за уседналост във Великобритания до 30 юни 2021 г., запазват правото си на пребиваване в страната, както и правото на достъп до социални придобивки и услуги, докато британските власти не се произнесат по тяхната кандидатура. За това съобщава българското Министерство на външните работи, позовавайки се на британската страна.

През периода на разглеждане на кандидатурата за статут българските граждани, както и всички останали от ЕС, ще трябва да доказват правото си на пребиваване във Великобритания чрез сертификата, който са получили при подаване на документите.

Считано от 1 юли 2021 г. сертификатът за кандидатстване важи и за влизане в страната, като е необходимо той да бъде предоставен на граничните власти.

Обръщаме внимание, че документът за самоличност, с който пътуват от и до страната, следва да бъде въведен в електронния им профил (UK Visas and Immigration account), ако е различен от документа, с който са кандидатствали по Схемата за уседналост. В противен случай граничните власти могат да предприемат допълнителна проверка за доказване на статут и това да доведе до забавяне на пътуващия.

Електронният профил може да бъде актуализиран на следния линк: https://www.gov.uk/update-uk-visas-immigration-account-details.

При нужда от съдействие гражданите могат да се свържат с UKVI Resolution Center на телефон: (+44) 0300 790 6268.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Посолството ни във Вашингтон даде списък на българските училища в САЩ

Българските неделни училища в САЩ отварят врати за новата учебна година. По този случай от посолството на България във Вашингтон пожелават на всички ученици успешна година, изпълнена с много знания и приятни изживявания. "Сърдечно благодарим на..

публикувано на 08.09.25 в 13:45
Посланик Павлова с проф. Карендра Деврууп
 
(Снимка: Facebook /Embassy of the Republic of Bulgaria in Pretoria)

Софийският и южноафрикански университети ще си партнират по Еразъм+

Посланикът на България в Южна Африка Мария Павлова се срещна с проф. Карендра Деврууп, известен южноафрикански саксофонист, пианист и преподавател в Департамента за изпълнителски изкуства на Университета по технологии на Тсване (Tshwane University..

публикувано на 08.09.25 в 11:05
Илияна Йотова

Вицепрезидентът Илияна Йотова гостува на българите в Стар Бешенов

На 8 септември, понеделник, вицепрезидентът Илияна Йотова е на посещение в Стар Бешенов, Румъния, по покана на Съюза на банатските българи, на кмета на община Стар Бешенов и на Теоретичния лицей "Св. св. Кирил и Методий".   Йотова ще открие..

публикувано на 08.09.25 в 09:18