Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горещината в Испания може да затрудни сънародниците ни да отидат до урните

Изборната секция е в НБУ „Слово“ в Аликанте
Снимка: Любов Илиева, Аликанте, Испания

Големите горещини в Испания провокират сънародниците ни да изчакат следобедните часове, за да се включат в изборния процес, научаваме от Любов Илиева от Аликанте. В испанската провинция, където се намира града има над 8700 българи, мнозинството от които (над 6800) са във възрастовата група 18-64 години.

„В Аликанте има една секция. Обикновено секциите се образуват от българските неделни училища. Но в периметър от 100 км. има и други български училища, където има секции, така че винаги гласуването в Аликанте и провинция е било много добре осигурено“, каза пред Радио България Любов Илиева, бивш директор на Неделното българско училище „Васил Левски“, която от 20 години живее в Испания.

„Знам, че всички българи в Аликанте и провинцията гласуват, определено имат интерес хората. В нашата секция още от рано е имало доста хора, но с напредването на деня ситуацията се е успокоила. Но това е нормално, тъй като започнаха да се повишават температурите – тук е много горещо, очакват се над 42 градуса. Предполагам, че привечер до закриването на изборния ден ще има много хора.

Любов Илиева

Сънародниците ни са активни, защото по-голямата част от тях имат близки в България и виждат какво се случва. Аз нямам - остана само майка ми, но когато ги доведох с баща ми тук, видяха какво означава грижа за човека. Предполагам и другите сънародници го знаят и определено тази година, след големите протести на 2020-а, всички гласуват.“

В цяла Испания днес работят 67 изборни секции. Епидемичната ситуация в страната е значително по-спокойна, в сравнение с април, казва г-жа Илиева. Причината – повечето хора в активна възраст вече са ваксинирани. Голяма заболеваемост в момента се наблюдава сред 20-30 годишните, което налага възобновяването на някои мерки, но тя е на мнение, че това няма да възпрепятства сънародниците ни да гласуват.

Снимки: Любов Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Традиционният международен етнофестивал в Тараклия – под знака на България

Вицепрезидентът Илияна Йотова откри 24-ия Международен етнокултурен фестивал "Многообразие в единството" в град Тараклия – центърът на българите в Република Молдова. Фестивалът представя традициите, бита и културата на различните етноси, които..

публикувано на 20.09.25 в 12:00

"Сънувам на български" в Цариброд

Българката от Варна Михаела Аройо представи документалната си изложба "Сънувам на български" в Градската галерия "Методи Петров" в Цариброд, информира Зденка Тодорова, журналист, писател и общественик от българското малцинство в Сърбия...

публикувано на 19.09.25 в 22:26

Илияна Йотова връчи голямата награда в Конкурса за есе на БНР за младежи от Украйна и Молдова

На тържествен концерт в залата на Русенския университет „Ангел Кънчев“ в Тараклия, Република Молдова, БНР официално оповести победителите в Конкурса за есе за ученици и студенти от българските общности в Украйна и Молдова, организиран от медията ни..

публикувано на 19.09.25 в 19:40