Античната и средновековна крепост „Туида“ е обявена за най-добрия еко-музей в света от Международното дружество по еко-туризъм (TIES). Това стана ясно, след като културно-историческата ни забележителност, разположена край град Сливен, отнесе две първи награди в конкурса за еко-туризъм на международната организация. Преди дни сливенската крепост победи в голяма конкуренция в категориите „Най-добър еко-музей“ и „Най-устойчива програма“. В надпреварата са участвали около хиляда обекта от близо 100 държави. Наградата ще бъде връчена на 28 юли 2021 г. в град Токат – Турция по време на Международна конференция за еко и устойчив туризъм.
Крепостта „Туида“ е служила за отбрана на Византийската империя, а по-късно и на Средновековната българската държава. Тук са открити и следи от присъствието на траките. И една любопитна подробност - при разкопки археолози попадат на над 14 вида кости на птици, които отдавна са изчезнал вид за България.
В периода 2007-2013 крепостта беше реставрирана с евросредства и оттогава се превърна в една от най-популярните туристически дестинации в района. В обекта, заедно с екскурзоводите, работи и екип от аниматори, които успяват чрез похватите на „живата история“ да потопят гостите в миналото.
Посетителите имат възможност да се запознаят с начина на живот, занаятите, бойните умения на нашите предци. А желаещите могат да се пробват да стрелят с рефлексен лък, подобно на прабългарите. Сред атракциите са още обличане на средновековен костюм, занаятчийски ателиета за изработка на типични старинни предмети, както и демонстрации с хищната птица Драко, с която креативният екип на музея представя един от древните занаяти на прабългарите - соколарството.
Какво ще научите и преживеете ако посетите сливенската крепост „Туида“ ще разберете ТУК.
Съставил: Венета Николова
Снимки: tuidacastle.sliven.bg, БГНЕСБългария е осеяна с над 5 хиляди пещери, коя от коя по-тайнствени и недостъпни, всяка със своята история, завладяваща красота и загадки. Част от тези истински подземни съкровищници са благоустроени и посрещат туристи. Ето някои от..
Над 60-километрова крайбрежна ивица с 21 плажа, голямо разнообразие от хотели, къщи за гости, стаи под наем, къмпинги, заведения, спортни съоръжения и най-вече – красивата природа на Странджа! Царево е магнит за туристи и една от най-населените ни..
Родопската община Лъки работи по изграждането на нова екопътека, която ще води до емблематичния връх Станчов Камък , който е част от Переликско-Преспанския дял на Западните Родопи, научаваме от сайта bgtourism.bg. Върхът е с височина 1299 м и..