Античната и средновековна крепост „Туида“ е обявена за най-добрия еко-музей в света от Международното дружество по еко-туризъм (TIES). Това стана ясно, след като културно-историческата ни забележителност, разположена край град Сливен, отнесе две първи награди в конкурса за еко-туризъм на международната организация. Преди дни сливенската крепост победи в голяма конкуренция в категориите „Най-добър еко-музей“ и „Най-устойчива програма“. В надпреварата са участвали около хиляда обекта от близо 100 държави. Наградата ще бъде връчена на 28 юли 2021 г. в град Токат – Турция по време на Международна конференция за еко и устойчив туризъм.
Крепостта „Туида“ е служила за отбрана на Византийската империя, а по-късно и на Средновековната българската държава. Тук са открити и следи от присъствието на траките. И една любопитна подробност - при разкопки археолози попадат на над 14 вида кости на птици, които отдавна са изчезнал вид за България.
В периода 2007-2013 крепостта беше реставрирана с евросредства и оттогава се превърна в една от най-популярните туристически дестинации в района. В обекта, заедно с екскурзоводите, работи и екип от аниматори, които успяват чрез похватите на „живата история“ да потопят гостите в миналото.
Посетителите имат възможност да се запознаят с начина на живот, занаятите, бойните умения на нашите предци. А желаещите могат да се пробват да стрелят с рефлексен лък, подобно на прабългарите. Сред атракциите са още обличане на средновековен костюм, занаятчийски ателиета за изработка на типични старинни предмети, както и демонстрации с хищната птица Драко, с която креативният екип на музея представя един от древните занаяти на прабългарите - соколарството.
Какво ще научите и преживеете ако посетите сливенската крепост „Туида“ ще разберете ТУК.
Съставил: Венета Николова
Снимки: tuidacastle.sliven.bg, БГНЕСХубавите есенни дни са прекрасно време за разходка сред дюкянчетата на Самоводската чаршия във Велико Търново. Чаршията възниква в средата на XIX век, когато на улицата излагат своята продукция земеделци от околните села. Появяват се и занаятчийски..
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..
Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..
Притихнал сред хълмовете на Люлин планина, Клисурският манастир "Св. Петка" е белязан от тайнство и духовност. Намира се едва на 7 км от курортния град..