От началото на новия археологически сезон, започнал на 1 юни, археолозите попаднаха на множество ценни артефакти, докато проучвали древния град Хераклея Синтика, разположен в района на Рупите.
Сред тях са изображение на Александър Велики, релефно изображение на музикант, масивна мраморна скулптура на бик, статуя, свързана с култа към Митра, надпис от I век, в чест на император Тиберий и изящно изработена статуя на млада жена в цял ръст. Археолозите твърдят, че става дума за статуя на древногръцката богиня на победата Нике, защото е открита на мястото на Акропола, където се е помещавало светилището на някогашния град. Тя с много добре запазени криле, но липсва главата й. Предполага се, че е пострадала по време набезите на варварски племена в края на III век.
Съставил: Венета Николова
На 11 януари Православната църква чества преподобни Теодосий Велики и преподобни Теодосий Антиохийски . Християнството дължи на преподобни Теодосий Велики (424-529 г.) създаването и образцовото устройство на първите общежителни..
Прожекция на документалния филм на журналистката Милена Милотинова "Само защото бяха българи" се състоя в София и припомни събитията от т.нар. "Кървава Коледа" в Македония през 1945 г. На прожекцията в Македонския институт присъстваха..
На 10 януари Православната църква чества св. Григорий епископ Нисийски, преподобни Дометиан епископ Мелитински, свети Маркиан, свети Теофан Затворник, блажена дякониса Теозви. Св. Григорий Нисийски (около 331 - 394 г.) е един от..
От първите опити за летене със собственоръчно направени криле още през 19-ти век, до първите в света бойни полети с разузнавателни и бомбардировъчни..
На 21 януари Православната църква чества преподобни Максим Изповедник и светия мъченик Неофит – небесни покровители на двамата предстоятели..
Община Варна организира честване за 150-годишнината от рождението на големия архитект Дабко Дабков (21.01.1875 г. – 08.04.1945 г.). Годишнината ще..