На Велика сряда се припомня едно от последните събития преди спасителните за човечеството страдания на Сина Божий. В искреното си разкаяние една грешница успяла да влезе в дома, където гостувал Христос. В желанието си да засвидетелства почитта си, изляла върху Спасителя миро. То било много скъпо, затова някои възнегодували против нея: "защо е това прахосване?", "мирото можеше да се продаде и парите да се раздадат на сиромаси". А Иисус им отговорил: "сиромасите всякога имате при себе си, а Мене – не всякога имате", "тя извърши добро дело за Мене и помаза тялото Ми за погребение". Тази жена осъзнала грешките си, проляла покайни сълзи и избърсала с косите си нозете на Спасителя. С това си усърдие тя дава пример на смирение и искрено покаяние за всички, които искат да следват Христос.
В същия ден Църквата припомня и решението на Синедриона да осъди Иисус Христос и предателството на Юда.
Един от Христовите ученици - Юда Искариот отишъл при юдейските първенци и се уговорил с тях да им предаде Спасителя срещу тридесет сребърника. В този смисъл Църквата повдига въпроса дали и хората, които се наричат християни, не предават Христос, като Го наскърбяват и предават постоянно с постъпките и помислите си.
На тези евангелски четива се основават богослужебните песнопения за деня от вторник вечер. След като се изпее тропарът “Се Жених грядет...”, както в предишните два дни, следват три седални, св. Евангелие (Йоан. 12:17-50) и 50-и псалом. Канонът на деня е съставен от трета, осма и девета песен. Последователно се пеят “Чертог Твой вижду...”, стихирите на “Всякое дихание” и стиховните стихири, а накрая се пее “Славата” на благочестивата и учена химнописка - монахиня Касияна. Както свидетелства древният летописец, Касияна е била най-достойната претендентка за съпруга на императора, но по Божие допущение, неоценена от владетеля на империята, станала невеста на Христос - Владетеля на вселената.
Сутринта на Велика сряда се извършва последната за годината св. Преждеосвещена литургия, а вечерта се отслужва само Малко повечерие.
На 16 април Църквата почита и светите солунски девици Агапия, Ирина и Хиона. Те били три благочестиви сестри и пострадали мъченически по времето на император Диоклециан около 304 г.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
В народните вярвания свети Георги е по-малкият брат близнак на свети Димитър . Етнографите ги описват катохристиянизирани образи на митични юнаци. Силни, ловки, бързи те са победоносни, прескачат планини и морета, освобождават водата и заробени..
На 6 май нашата Църква е отредила да празнуваме един от най-почитаните светци – свети великомъченик Георги Победоносец. Свети Георги постъпил на служба в императорската войска и едва 20-годишен достигнал до чин военен трибун (началник на..
Българска поклонническа делегация ще посети Света гора за празника на манастира "Св. Вмч. Георги Зограф". По време на визитата си в Атон, която ще се състои на 5 и 6 май, гостите ще се срещнат с духовното ръководство на Света гора, ще участват..
На 5 май възпоменаваме света великомъченица Ирина , славянка по произход. Тя живяла през втората половина на I век и била дъщеря на Лициний, владетел..
В народните вярвания свети Георги е по-малкият брат близнак на свети Димитър . Етнографите ги описват катохристиянизирани образи на митични юнаци...
На 6 май нашата Църква е отредила да празнуваме един от най-почитаните светци – свети великомъченик Георги Победоносец. Свети Георги..