Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Книга да се уча, добро да сполуча“

Снимка: БГНЕС - архив

Първият учебен ден винаги е празник за преподавателите, учениците и техните семейства. Дори порасналите деца, потънали в тийнейджърските си проблеми, се вълнуват, подбират внимателно облеклото си и непременно – цвете за любимите учители. Тази традиция е скъпа за нас, съвременните наследници на поколения българи с пословична любов към образованието.

Известно е, че първите училища по нашите земи се появяват през IX в. Основани са от княз Борис след пристигането на учениците на Кирил и Методий.

По време на османското владичество почти всяко селище е имало своето училище, подпомагано от всички в общността според материалното им състояние.

През 30-те години XIX век се появява и т. нар. взаимоучителна система, при която, поради липса на достатъчно учители, по-напредналите ученици обучават начинаещите.

Особено голяма е ролята на училището за българското Възраждане, когато то е не само образователно, но и културно средище. По онова време учителите са и първите музиканти, композитори, писатели, театрали.

След Освобождението много българи учат в Русия или в престижни европейски университети. Завръщайки се в родината, някои стават редови учители. Сред тях е Стоян Бешков, роден в Свищов, учил музика при Янко Мустаков – създател на първия смесен хор у нас. През 1885 г. Бешков завършва музикално училище в Одеса. След това преподава в различни градове в България, най-дълго във Варна, където сред учениците му са Добри Христов (един от първите професионални композитори у нас) и Петър Райчев (първият български оперен певец със световна кариера).

Стоян Бешков е написал музиката на прекрасни „школски песни“, макар авторството му на някои от тях да не е широко известно. Сред тях е „Детенце хубаво“ по текст на народния поет Иван Вазов – любима и до днес песен, която неизменно звучи в първия учебен ден.

Детенце хубаво, 
пиленце любаво, 
къде под мишница 
с таз малка книжчица? 

Отивам, бабичко, 
макар и слабичко, 
книга да се уча, 
добро да сполуча.

Изпълнението, което ви предлагаме е на детски хор „Балеринка“  от гр. Радомир, ръководител Ивайло Демидов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Аскер"

Lyrra е творческият псевдоним на младата певица Любомира Павлова. Преди да започне да се изявява като самостоятелен артист, тя доби известност от участието си в знакови народни формации като "Мистерията на българските гласове", "Чинари", триото..

публикувано на 03.09.24 в 10:15
Максим Ялнъзов

"Без тебе няма любов"

"Без тебе няма любов" е най-новата песен на Максим Ялнъзов. Освен изпълнител, той е и автор на музиката, текста и аранжимента. "Без тебе няма любов" е посветена на музиката като най-хубавата и смислена част от живота на младия творец...

публикувано на 31.08.24 в 10:15

"Имам всичко"

Ева Бел и Емин, които са сценични партньори и пеят заедно по участия, наскоро записаха съвместната си песен "Имам всичко". Познаваме Емин Ал-Джунейд от участието му в Националния конкурс за забавна песен "Бургас и морето", когато преди две..

публикувано на 30.08.24 в 10:15