„Пиано екстраваганца“ e едно от най-очакваните есенни музикални събития у нас – заради програмата, изградена от непознати или малко свирени клавирни произведения от световното музикално наследство, поднесени от забележителни изпълнители. Самото основаване на фестивала през 2011г. беше събитие – както знаем, подобни фестивали по света почти няма. Създател и артистичен директор е нашият известен пианист и педагог Людмил Ангелов. Той винаги подчертава, че „Пиано екстраваганца“ за него е сбъдната мечта и има специално място сред останалите фестивали, които организира у нас и в Испания, където се установи преди десетилетия.
„Направихме всичко възможно да няма нулева година, да продължим напред в условията на Covid-19, както и миналата година – сподели за Радио България проф. Ангелов. – Взели сме всички мерки – 50% заети места в залата, дистанция – обичайните условия, с които, за съжаление, започнахме да свикваме. Мога да кажа, че отново имаме една силна и интересна програма. Благодарен съм на артистите, особено на онези, които приеха да пътуват от чужбина, за да свирят у нас в тези рестриктивни времена. Това наистина е голям жест.“
Във всички издания досега основният акцент е върху клавирните рецитали. Тази година те са пет – от общо 9 концерта.
„Откриването е поверено на Джулиън Тревелиан, който през тази година стана един от победителите на конкурса „Геза Анда“ в Швейцария. Така отбелязваме и 100-годишнината от рождението на патрона този фестивал – да припомним, че Геза Анда е един от най-големите пианисти на ХХ век. Концертът осъществяваме със съдействието на Geza Anda Foundation & Competition. Много се радвам, че този изключителен млад британски пианист ще гостува за първи път в България. Следващият рецитал, организиран в сътрудничество с посолството на Кралство Испания, е на Антонио Сория. Той ще представи изцяло испанска програма. Пианистът, специалист в творчеството на Хоакин Турина, е издал цялото творчество на този композитор, записано върху 16 компактдиска. В програмата си е включил и творби на Мануел де Файя, Антонио Солер и др. Следва Александър Малофеев, младата надежда на руската клавирна школа. Неслучайно маестро Валерий Гергиев покровителства този талант, помагайки му да се изявява. Програмата е интересна и лично аз, а мисля и всички любители на музиката, очакваме с нетърпение неговия дебют в България. На 2 ноември свири Валерия Василенко – една от най-изявените млади пианистки на България с много международни награди, а концертът е в памет на Дмитрий Башкиров. На 9 ноември е закриването на фестивала с Шимон Неринг, звезда на полската клавирна школа, носител на първа награда от конкурса „Артур Рубинщайн“ в Тел Авив, а преди да дойде в София му предстои участие на големия конкурс „Шопен“ във Варшава.“
Какво да очакваме още:
„По традиция включваме и един песенен концерт, в който ще имам удоволствието да съм на сцената със световноизвестното българско сопрано Красимира Стоянова, на 17 октомври в зала „България“. Трябва да кажа, че целият фестивал се провежда в партньорство със Софийската филхармония и е част от Културния календар на Столична община, подкрепен също от Министерството на културата.“
На 27 октомври фестивалът отбелязва 100 години от рождението на Пиацола – с концерт на камерен ансамбъл, част от който е самият Людмил Ангелов.
„Имаме и още две събития – концерт на Софийската филхармония, в който ще солира Валентина Лисица от Украйна – също световноизвестна изпълнителка. Този концерт е, така да се каже, подарък от Софийската филхармония. Предстои и „Дуел на импровизациите”, в който Ангел Николов и Мартин Марков ще импровизират върху теми, зададени в момента, а жури ще определи победителя. Получи се интересен букет от пианисти с различни програми, които ще задоволят и най-взискателните слушатели.“
Снимки: piano-extravaganza.com, sofiaphilharmonic.com
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
Малко познати произведения в изпълнение на изключителни музиканти очаква столичната публика на 6 ноември в зала "България". Ще прозвучат Вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 – ранна творба на Бенджамин Бритън , посветена на неговия учител по..
Една от най-красивите, вечни песни на България е "Зайди, зайди, ясно слънце ". Счита се, че като мелодия съществува от поне пет века. У нас е популярна с текст, който се среща в сборника от народни песни и стихотворения "Нова песнопойка", съставен..
25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените по инициатива на ООН още през 1999 г. Идеята е правителства,..